Teknoloji

Anker Nebula Cosmos Özellikleri

Bir dizi gelişmiş donanıma sahip akıllı projeksiyon cihazı Anker Nebula Cosmos özellikleri karşınızda!

Anker, kısa süre önce Nebula Cosmos akıllı projektörünü Cosmos Max 4K’nın Full HD versiyonu olarak kullanıcılara tanıttı. Cosmos Max 4K projektöründen daha küçük olan cihaz öncelikle ev sineması için uygun fiyatlı akıllı projektör isteyen kullanıcılar için ideal özellikler sunuyor. Cosmos akıllı projektör Hybrid Log Gamma (HLG) sayesinde eski DVD’lerinize, videolarınıza ve hatta canlı TV yayınlarınıza yeni bir soluk getiriyor.

Cosmos’un parlak 1080p, 900 ANSI lümenli görüntüsünde HDR10 bulunur, böylece en sevdiğiniz filmleri, spor karşılaşmalarını, oyunları ve daha fazlasını keyifle izleyebilirsiniz. HDR olmayan içeriği izleneni otomatik olarak algılayarak izlediğiniz her şeyin canlı görünmesi için gerçek zamanlı olarak görüntüyü yükseltir. Dolby Digital Plus aracılığıyla gerçek bir 360° ses deneyimi sunan akıllı projektörün entegre 20W hoparlör sisteminin sağladığı üst kalitedeki sesi, müzik veya video için yeterlidir. Ancak daha sürükleyici bir deneyim için cihaza harici bir ses sistemi bağlamayı tercih edebilirsiniz. Anker Nebula Cosmos özellikleri (Full HD 1080p) incelemesinde akıllı projeksiyon cihazının kullanım avantajları ve özellikleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Anker Nebula Cosmos projeksiyon donanım özellikleri

Anker’in Nebula Cosmos projektör cihazı, bir dizi gelişmiş özelliğe ve donanıma sahiptir. Nötr yüzeyli oval şekle sahip cihazın güç düğmesi ve G/Ç paneli arkada, lensi ise öndedir. Akıllı projektör, 2 GB RAM ve 8 GB eMMC ROM ile birlikte dört çekirdekli bir CPU (A55) ve GPU’ya (Mali G31) sahiptir. Entegre depolaması, oyun veya içerik indirmek için değil, uygulamaları yüklemek için yeterli kapasite sunar. Kablosuz bağlantı için çift bantlı Wi-Fi özelliğine sahip cihazın, harici hoparlörleri isteğe bağlı hale getiren yerleşik bir 20W (2x10W) hoparlör sistemi bulunur.

Anker Nebula Cosmos akıllı projektör, Texas Instruments’ın 0.33DMD çipini ve görüntü projeksiyonu için DLP teknolojisini kullanır. Cihaz, 1080p veya Full HD yerel çözünürlükle film ve videoları yüksek görüntü kalitesinde izlemenize olanak tanır. Günümüzdeki mevcut içeriğin çoğu Full HD olduğundan, Anker Nebula Cosmos akıllı projektör her ev sinema sistemi için uygun seçeneklerinden birini oluşturur. Işık kaynağı olarak 900 ANSI lümen parlaklık derecesine sahip bir LED kullanır. LED’in nominal ömrü 30.000 saattir. Standart bir atış oranına sahip olan Anker Nebula Cosmos ekrandan 2,66 metre uzaklıkta 100 inçlik bir görüntü üretebilir.

Cosmos akıllı projektör, dizüstü bilgisayarlar gibi cihazları bağlamak için iki HDMI 2.0 bağlantı noktası ve flash sürücüler gibi USB depolama ortamından dosyaları oynatmak için iki USB Type-A bağlantı noktası ile iyi bağlantı seçeneklerine sahiptir.  Anker Nebula Cosmos, HDR10 ve Dolby içeriğinin kodunu çözebilir, MP3, AAC, WMA, RM, Mkv, WMV, MOV, MP4, DAT, AVI ve ISO dahil olmak üzere popüler ses ve video formatlarını destekler. Bununla birlikte, güç kaynağının harici bir adaptöre yerleştirilmiş oluşu, taşınmasını biraz zahmetli hale getirebilir.

Anker Nebula Cosmos yazılım özellikleri

Anker Nebula Cosmos yazılım açısından güçlü bir altyapıya sahiptir. En yeni Android TV 9.0 işletim sistemine sahip birkaç akıllı TV, ses ve görüntü sistemleri arasındadır. Google Play üzerinden Anker Nebula Cosmos’a uygulamalar indirmeniz mümkündür. Akıllı telefonunuzdan, bilgisayarınızdan, dizüstü bilgisayarınızdan veya tabletinizden içerik akışı yapmanıza olanak tanıyan Google’ın Chromecast cihazlarını destekler. Mevcut cihazınızda PrimeVideo, Netflix gibi bir uygulamanız varsa, onu Anker Nebula Cosmos’a mutlaka yüklemeniz gerekmez ve bunun yerine Chromecast’i kullanabilirsiniz.

Anker Nebula Cosmos’un Google Asistan kullananlar için sunduğu pratik bir özelliği de Google Asistan ile birlikte çalışabilmesidir. Pakete dahil olan bir IR/Bluetooth uzaktan kumanda, akıllı projektörü kontrol etmenize imkan verir. Akıllı projektör, ayrıca, uzaktan kumandası aracılığıyla Google Asistana erişmenizi sağlayan yerleşik bir mikrofona sahiptir. Projektörün arayüzünde gezinebilir, Play Store’a erişebilir ve diğer Google görevlerini gerçekleştirebilirsiniz. Cosmos akıllı projektörü kontrol etmek için alternatif olarak, akıllı telefonunuza Nebula Connect uygulamasını indirebilirsiniz.

Anker Nebula Cosmos performans incelemesi

Performans açısından, Anker Nebula Cosmos birçok olumlu özelliğe sahiptir. 900 ANSI lümen parlaklık derecesi, akıllı bir projektör için iyi olmakla birlikte, standart ev sineması projektörlerine göre biraz daha düşük değerdedir. Anker Nebula Cosmos, ortam ışığının hiç olmadığı veya düşük olduğu ortam veya odalar için daha uygundur. Ortam ışığının kontrol edilebildiği alanlarda ise Cosmos, canlı renkler ile yüksek görüntü kalitesi sunar.

Teknik olarak, projektörün dinamik renk aralığını iyileştiren HDR teknolojisinin varlığına karşın, iyileştirme seviyesi parlaklığı ile sınırlıdır. HDR içerik en iyi sonucu, yüksek parlaklığa sahip projektörlerde verir. Çoğu standart projektörün parlaklık derecesi 1.800 ile 3.000 ANSI lümen arasındayken, Cosmos yalnızca 900 ANSI lümen çıkışı verebilir. Bu sınırlama, ayrıntıların kaybolabileceği karanlık sahnelerde daha belirgindir. Anker’in Nebula Cosmos akıllı projektörü, canlı TV yayınlarını yüksek kalitede izlemek için HLG (Hybrid Log Gamma) teknolojisini de destekler.

Anker Nebula Cosmos akıllı projektörün önemli bir diğer özelliği, görüntüyü düzeltmesidir. Keskin ve net görüntüler yansıtmak için üç saniyelik bir otomatik odak ayarı bulunur. Cihaz, otomatik odaklamaya sahip olmasına rağmen, odağı manuel olarak ayarlamanıza izin verir. Ayrıca, otomatik dikey trapezoid düzeltme (±40°) ve manuel yatay trapezoid düzeltme (±40°) özelliğine sahiptir. Keystone düzeltme, görüntü hizalamasını kolaylaştırır ve kurulum esnekliğini artırır. Tüm bu özellikler, akıllı bir projektör için gerekli temel özellikler arasındadır ve çoğu kullanıcı Anker Nebula Cosmos’u mobil bir cihaz olarak kullanmayı tercih eder.

Başa dön tuşu