Teknoloji

Robot Süpürgeler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son dönemde ev temizliği için olmazsa olmazlar arasında yerini alan robot süpürgelerine sahip olmayı düşünüyorsanız bu yazımıza göz atın. İşte temizliğine yeni bir soluk getiren robot süpürgeler hakkında bilmeniz gerekenler…

Günlük yaşantımızda önemli bir yer tutan temizliği hızlı ve kolay hale getirmek için robot süpürgeleri tercih edebilirsiniz. Yeni teknolojiyle birlikte ortaya çıkan ve dikkat çeken akıllı robot süpürgeler herhangi bir başlatma veya destek işlevi olmadan tüm gün boyunca sizin yerinize evlerinizi temizleyebilir.

Akıllı haritalandırma, kullanım kolaylığı, zaman ve enerji kaybını engellemesi gibi özellikleri sayesinde temizlik robotlarının popülaritesi her gün artmakta.  Bu popülaritenin farkında olan üreticiler veya geliştiriciler farklı model ve markalar üreterek sık  sık ilgi çekmekte. Pek çok özelliği bulunan robot süpürgeler nasıl çalışır, ne işe yarar ve özellikleri nelerdir?

İşte ev temizliğindeki yeni yardımcınız robot süpürgeler hakkında bilmeniz gerekenler:

Robot Süpürge Nedir?

Evinizde sessiz sedasız temizlik yapan yeni nesil akıllı robot süpürgeleri seçmeden önce robot süpürge nedir ona bakalım… Robotlar hakkında temel bilgilere sahip olursanız, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun robotu seçmek çok daha kolay olacaktır. İlk olarak elektrikli geleneksel süpürgelerin belli bir algoritmaya bağlı olarak, sensör desteğiyle insana ihtiyaç duymadan çalışmasına robot süpürge denir.

Robot süpürgeler ev içinde kullanımlarıyla ihtiyaca yönelik nokta atışı yaparlar. Ev içinde gezmesine bağlı olarak haritalandırılabilen ve rastlantısal olarak gezen iki türü bulunur. Elektrikli robot süpürgeler sahip oldukları sensörleri sayesinde merdiven ve merdiven gibi yükseltilerden düşmez. Rastlantısal gezen modellerin de dolaşırken bir nesneye çarptığında bunu algılayarak yön değiştirmesi ve temizliğine hız kesmeden devam etmesi en önemli özelliğidir. Navigasyonlu robot süpürge de son dönemde ilgi çekmektedir. Evinizin planını önceden çıkararak evinizde dip köşe temizlik yapan bu süpürgeler sayesinde siz çayınızı kahvenizi rahat rahat yudumlayabilirsiniz. Robot süpürgeler evinizdeki hiçbir alanı atlamadan temizlik işlemini bitirerek şarj istasyonuna ise yine kendi başına dönerek herkesi büyülemekte.

Akıllı robotların otonom çalışmaları kadar önemli olan bir diğer özelliği ise eşyaya zarar vermemesidir. Fırçasına takılan yabancı cismi fark ettiği anda fırçasını geri sararak kurtulur. Bu da yerde unutulan nesnelerin zarar görmesini engeller. Sert veyahut yumuşak zemin olması fark etmeksizin yüzeydeki tüm kiri ve tozu sahip olduğu hazneye süpürerek çeken robotların birçok modeli bulunur. Robot süpürge modelleri arasında elektrikli veya kendini otomatik şarj eden modeller öne çıkmaktadır.  Baz istasyonu/şarj istasyonuna giderek kendi kendini otomatik olarak şarj edebilen robot süpürgelerin modelleri ve markalarına göre de özellikleri değişir.

Robot süpürge markalarının geliştirdiği modeller şarj istasyonuna döndüğünde kendi kendini temizleme ve çöp haznesini boşaltma özelliğine sahiptir. Yani hem evi hem sahip oldukları filtrelerle havayı hem de kendi kendilerini temizleyerek size fazlasıyla vakit yaratırlar.  Siz de robot süpürge almayı düşünüyorsanız robot süpürge tavsiye ve yorumlarını inceleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Robot Süpürge Özellikleri ve Faydaları

Robot süpürge kullanımı son yıllarda artış göstermiş durumda. Çalışan, kendine daha çok vakit ayırmak isteyen, tüylü hayvan dostları olan, küçük bebeği olan, alerjik bünyeye sahip kişilerin, engelli veya yaşlı kişilerin temizlik için tercihi genelde robot süpürge olmakta.

Eşsiz bir yardımcı olan bu ürünlerle evleri daha uzun süre temiz tutmak çok daha kolay. Sizden devraldığı temizlik göreviyle istediğiniz her an sizin yerinize zeminlerinizi tozdan arındırır. Düzenli yapılan bu temizlik sayesinde de zeminlerinizde toz birikimi olamayacağından raf, sehpa, tv ünitesi gibi mobilyalar üzerinde de toz zerrecikleri son bulur. Bu sayede de yok olan toz zerreleri gün içinde uçarak perde, avize ya da koltuklara yapışmaz. Robot süpürgeler siz günlük işlerinizi hallederken temizliğe devam eder.

Robot süpürgeler tüm evi haritalandırma özelliği sayesinde temizlerken hiçbir eşyaya da zarar vermez. Bazı robot süpürgelerde haritalandırma olmasa da sensör teknolojisi bulunur ve yine eşyalarınız zarar vermez.

Akıllı robotlar otonom çalışması sayesinde akıllı cihazınızdan siz evde olmasanız dahi temizliğe başlayabilir. Genellikle boyları 10 cm civarı olduğu için küçücük ve dar alanlarda sizin eğilmenize gerek kalmadan temizliğine devam eder.

Çalışma süreleri 2.5 saati aşan ürünler genellikle daha sık tercih edilir. Otomatik robot süpürge tercihini yapan kullanıcılar satın aldıkları ürünün  şarj standına döndüğünü ve kendi kendine şarj olduğu görmekten mutlu olacaklardır.

Robot süpürge fiyatları saydığımız bu özelliklerine göre değişir. Markalar arasında fiyat farklılığı olan ürünleri seçerken robot süpürge karşılaştırması yaparak daha hızlı karar verebilirsiniz. En iyi robot süpürge için GittiGidiyor’u inceleyerek kolay ve güvenilir alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

[gg_banner name=”start-shopping” type=”responsive” width=”100%” height=”500″][/gg_banner]

Akıllı Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatı kolaylaştıran özellikleriyle büyük ilgi gören robotların tasarımları ev dekorasyonunu da tamamlar nitelikte. Minimalist ve şık tasarımları, yer kaplamayan boyutları ve her alana girebilen özellikleriyle robotlara sahip olmak bambaşka bir deneyim sağlamakta. Eğer robot arayışınız varsa mobilya renklerinize göre tercih yapabilirsiniz. Yuvarlak robot süpürgeler küçük yer kaplamaları sebebiyle de ilgi odağı olur.

Robot süpürge incelemesi yaparken ‘emiş gücü’ne dikkat etmelisiniz. Daha az motor ve emiş gücüne sahip robot süpürgeler fiyat performans olarak daha ön planda olmaktadır. Ayrıca yine inceleme yaparken bu ürünlerin küçük toz depolama haznelerine sahip olduğunu da unutmamalısınız.

Bazı robot modelleri desenli zeminlerde performans göstermeyebilir. Eğer koyu renkli ve desenli halınız varsa ya da robotu bu alanlarda kullanacaksanız istediğiniz performansı göremeyebilirsiniz.

Robot süpürge arayışınız sırasında GittiGidiyor’dan robot süpürge yorumlarını inceleyebilirsiniz. Robot süpürge kullananların tecrübelerini okuyarak alacağınız modele daha çabuk karar verebilirsiniz. Aynı zamanda markaları ve robot süpürge kampanyalarını inceleyerek ucuz robot süpürge alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Başa dön tuşu