Teknoloji

En İyi MMORPG Oyunları Nelerdir?

World of Warcraft’tan Black Desert Online’a, Lord of The Rings’den Star Wars Old Republic’e, en iyi MMORPG oyunları nelerdir diye merak ediyorsanız listemiz karşınızda!

MMORPG oyunları, binlerce oyuncunun aynı dünyada buluştuğu bir ortam gibidir. World of Warcraft gibi MMORPG oyunları sayesinde, birçok kişi keyifli vakitler geçirebileceği oyun dünyasına adım atabilir. İşte bu listede en iyi MMORPG oyunları nelerdir sorusunun yanıtı olarak 2021’de türünün en iyi oyunlarına göz atma şansı bulabilirsiniz. Üstelik bu oyunlar arasında bazı ücretsiz oyunlar da yer alır. Ücretsiz MMORPG oyunlarından bazıları Metin 2, Knight Online ve Silkroad Online olarak sıralanabilir.

World of Warcraft

10 yıldan daha uzun süre oynanan ve hala en popüler MMORPG oyunu olma özelliğini taşıyan oyun hiç şüphesiz World of Warcraft’tır. Oyuncuların çoğu için World of Warcraft gerçekten özel bir oyundur. 2004 yılında çıkan oyun, ilk çıktığı günden bu yana birçok değişiklik geçirdi. Yeni sınıflar, yeni ırklar ve yeni kıtalar, oyunun geçirdiği değişimlerden sadece birkaçıdır. Üstelik oyuncular, zamanda geri bile gidebilmektedir. Bu oyun, en geleneksel MMO’lardan biri olarak bilinse de Blizzard hala günümüzde bile yenilik yapmaya devam eder. Oyun içerisinde çeşitli görevleri alıp yaratıkları keserek seviye atlamak mümkündür. Oyun içerisindeki raid sistemi, oyuncular arası etkileşim için çok önemli bir yere sahiptir. Raid sonunda elde edilen loot, oyuncular arasında adil bir şekilde paylaşılır.

Black Desert Online

En iyi MMORPG oyunları nelerdir sorusunun bir diğer yanıtı da Black Desert Online! Black Desert Online, 2018’de önemli bir grafik revizyonu alarak baştan yaratıldı. Black Desert Online, iyi diyaloglardan yoksun olsa da karakter tasarımları ve geniş dünyası sayesinde oyuncuların saatlerce dolaşmak isteyeceği bir dünya sunar. Öte yandan bu dünyanın içerisinde bolca dövüş de mevcuttur. Eğer rahatlamak için MMORPG oynamak isteyenlerdenseniz, bu oyun size göre olmayabilir. Bu oyun, klasik MMORPG’lere göre daha farklı dövüş, diplomasi ve ticaret sistemlerine sahiptir. İşte bu nedenle Black Desert Online oynarken başlangıçta zorlanmak doğaldır. Black Desert Online oynamak isteyen herkes bu oyunla ilgili rehber yazılarına bir göz atabilir. Ayrıca bu oyunu gamepad ve benzeri oyun kolu çeşitleri ile rahatlıkla oynama şansı da vardır.

Lord of The Rings Online

Tolkein’in yarattığı bu evren, MMO dünyası için en uygun tercihlerden biridir. LOTRO, bol miktarda ilgi çekici karaktere ve keşfedilmeyi bekleyen çok büyük bir dünyaya sahiptir. Oyun içerisinde insan, elf veya cüce ırklarından birini seçerek oyuna başlama şansı bulunur. Öte yandan seçilebilecek sınıflardan bazıları ise hırsız ve avcıdır. Sınıfı ve ırkı seçtikten sonra orta dünyada yüzük kardeşliğinin maceralarını yakından takip etmek mümkün. Orta Dünya temalı bu oyunda Ent’ler ile tanışılabilir, Moria’da kaybolunabilir veya Rohan düzlüklerinde at sürülebilir. Genişleme paketleri, kitaptaki olayların sırasına göre çıkar ve her yeni genişleme paketi oyuna yeni bir özellik ekler. Eğer Tolkein’in Orta Dünya’sında yaşamak istiyorsanız, bu MMORPG tam da size göre.

Star Wars Old Republic

Uzay teması, bir MMO için dikkat çekicidir. BioWare tarafından Star Wars: The Old Republic, bu alanda en iyi örneklerden birini oluşturur. Cumhuriyet ve İmparatorluk arasında bölünen sekiz sınıfından birini seçerek oyuna başlamak mümkün. Her sınıfın oldukça detaylı, şaşırtıcı ve dramatik bir hikayesi vardır. Oyun içerisinde İmparatorluk Ajanı rolünü üstlenip rejim karşıtlarının üstesinden gelebilir, Jedi Şövalyesi olup Sith’leri avlayabilir ve galaksiyi koruyabilirsiniz. Tüm sınıflar, ücretsiz bir şekilde oynanabilir fakat daha hızlı ve kolay bir şekilde seviye atlamak için aylık ücret ödemek gerekir. Oyuna gelen yeni genişleme paketleri, oyunun güncel olduğu hissini oyunculara yansıtır. Bu sayede SWTOR’un en iyi Star Wars oyunlarından biri olduğu söylenebilir.

Başa dön tuşu