İran Google’ın fişini çekti

İran önceden planladığı gibi internetin yerel bir sürümünü oluşturmaya karar verdi. Devlet tarafından kontrol edilen yeni ağda engellenen ilk sitelerden biri de Google oldu.

Ünlü haber ajansı Reuters’a göre yetkililer geçen hafta siber güvenliği arttırmak adına dünya çapında bir ağ olan WWW’in İran’a özgü bir sürümünün faaliyete başlayacağını duyurdular. Elbette bu “güvenlik önlemi” devletin kullanıcılar üzerindeki denetim yetkilerini arttıracağı anlamına geliyor.

Konu hakkında ilk hamle pazar günü geldi. İran Devlet Bakanı Yardımcısı Khoramabadi, Google arama motoru ve Gmail gibi özelliklerinin bir sonraki emre kadar engelleneceğini duyurdu.

İranlı öğrencilerin oluşturduğu bir haber ajansı olan ISNA’dan gelen doğrulanmamış açıklamalar, engelleme işleminin Google’a ait olan YouTube üzerinde yayınlanan İslam karşıtı bir video ile ilişkili olduğunu belirtliyor. Bahsi geçen video, Orta Doğu’da şiddeti arttırmış, bir Amerikan büyükelçisinin ölümüne ve Libya’da bulunan 3 Amerikalı vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Nisan ayından bu yana ülkede bir “ülke içi ağ” planı hakkında haberlerin dolaştığı biliniyor. İranlı haber kaynakları, ülke içi sistemin Mart 2013 itibariyle tamamen işlevsel hâle geleceğini düşünüyor. Ülke içi ağ açıldığında devletin WWW’e olan erişimi kesip kesmeyeceği ise bilinmiyor.

Google’dan ise konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı