Sanyo’yu alan Panasonic beklenenden fazla zararda

Panasonic’in son 3 aylık döneme ait finansal raporları hayli kötü geldi. Sony ve Sharp gibi Japonya’daki büyük depremden etkilenen Panasonic firmasının finansal raporlarının kötü olacağı bekleniyordu. Japon yeninin yüksek olmasından ötürü de sıkıntı yaşandığı söyleniyor. Ayrıca en büyük masraflardan biri diğer Japon firması Sanyo’nun alınması oldu.

Panasonic’in şimdilik planı daha iyi yeniden yapılanma atılımı. Güney Kore devleri Samsung ve LG’nin yükselişte olması Panasonic’in işlerini daha da zorlaştırıyor. Son üç aylık dönemdeki toplam 9.2 milyar $ zarar hayli yüksek bir değer. TV sektöründe beklenenden kötü sonuçlar alan Panasonic’in atılım yapması şart. Tokyo’da gerçekleşen toplantıda herkesten özür dileyen Panasonic başkanı Fumio Ohtsubo, zarardan dolayı sorumluluğu üstüne aldı.

Diğer yandan istifa edip etmeyeceğine dair herhangi bir sinyal vermedi. Sony’nin başında gerçekleşen değişikliğin bir benzerini Panasonic’te görebiliriz. Japon devleri Sony, Sharp ve Panasonic’in toplam zararı 17 milyar $ ediyor. Panasonic’in beklentileri düşüyor ve TV satışlarının 18 milyona gerilemesi bekleniyor. Mart ayı sonuna kadar 17 bin çalışanın işine son verilecek. Tüketicilerin ilgisini çekecek eşsiz ürünler geliştirme sözü veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı