DJ Ekipmanları Almadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her ne kadar bir meslek statüsüne dahil edilse de, DJ’lik aynı zamanda ilerleyen teknoloji sayesinde günümüzde bir hobi halini aldı. Siz de bu konuda bir şeyler yapmayı planlıyorsanız, işe doğru ekipmanla başlamalısınız.

DJ-8

Birçok DJ’in iyi bir müzik kulağına ve kendilerine has bir tarza sahip olduklarını söyleyebiliriz. Farklı müzik kültürlerinden etkilenerek, kendi sanatlarını icra edebilirler. DJ’ler, özünde hareketsiz ve melodik bir yapıya sahip olan müzik türlerini tekrar elden geçirerek, baştan yaratabilir, daha önce ilgi görmeyen eserlerin başka bir şekilde insanlar tarafından beğenilmesine yol açabilirler. Bunu DJ’liğin gözlem ve yaratıcılık tarafı olarak sınıflandırabiliriz. Bir de DJ’liğin temelini ve altyapısını oluşturan ekipmanlar var. Bu ekipmanlar hem amatör hem de profesyonel olarak DJ’lik ile ilgilenenlere yönelik hazırlanıyorlar. Gittigidiyor’da amfi’den DJ mikserlerine kadar farlı kategorilerde yüzlerce DJ ekipmanı bulabilirsiniz. Bu ekipmanlar arasından seçim yapabilmeniz de, DJ’liği hangi seviyede ve ne tür bir mekanda gerçekleştirdiğinizin önemli bir yeri bulunuyor. Böylece bütçeniz dahilinde ve yeteneklerinizin doğrultusunda en iyi seçimi yapabilirsiniz.

DJ-2

Amatör mü, profesyonel mi?

DJ’lerin sahip olması gereken ekipmanlar temelde aynı. Fakat her DJ’in teknik kapasitesi, tarzı ve yetenekleri bir olmadığı için, ekipman seçiminde de sınıf farklılıkları ortaya çıkıyor. Giriş seviyesinden, profesyonel seviyeye kadar birçok mixer, CD çalar ve efekt üniteleri gibi cihazlar bulunabiliyor. Modelleri birbirinden ayıran ise tabii ki teknik ve çokluortam yetenekleri oluyor. Henüz yeni yeni DJ’liğe merak sarmış bir müzisyenin, 100-130 dolar fiyat aralığına sahip DJ mixerlerini tercih etmesi doğru olacaktır. Bu mixerlerin kullanımları son derece basit olup, stereo kanal, 2 veya 3 şeritli ekolayzır, mikrofon girişi ve crossfader gibi temel özellikleri içerisinde barındırabiliyor. Bu sınıfa hitap eden markaların başında ise Behringer firması geliyor. Orta seviyede ise fonksiyonellik açısından yetenekli ürünler ile karşılaşabilirsiniz. 450-600 dolar fiyat aralığında özellikle stüdyoya yönelik modeller bu segmentte yer alıyor. 3 kanaldan 12 kanala kadar kontrol seçeneğini sunan mixerler, 4 şeritli ekolayzıra, efektörlere, 24 bit kalitesindeki efektlere ve oldukça başarılı tonlamaları içerisinde barındıyor. Orta segmentte Pionner ve Numark markaları tercih edilebiliyor. Üst sınıftaki ürünler ise özellikle gece kulüplerine ve konserlere yönelik olarak hazırlanıyor ve fiyatları 5000-15.000 euro aralığında değişebiliyor. Bu cihazlardan tam anlamı ile performans alabilmeniz için, teknik anlamda oldukça tecrübeli olmanız gerekiyor. Bu sayede birbirinden ilginç ve benzersiz mixleri yaratabilirsiniz.

DJ-3

Doğru seti kurmak önemli

Mixerlerin ardından CD/DVD çalarlar, kulaklıklar, amfi ve efekt cihazları geliyor. Efekt cihazları olmazsa olmaz bir ekipman değil fakat, tercih edilmiyor da değiller. Başarılı CD/DVD çalarlar, sesteki distorsiyon olarak tabir edilen bozulmaları ortadan kaldırabilirler. Sesteki doğallık ve netliğin performansı direkt olarak CD/DVD çalarlar ile alakalı. Ayrıca bazı modellerde, dışarıdan bağlanabilen depolama aygıtlarından yararlanabilme özelliği de zaman zaman, DJ’lere kolaylıklar sunabiliyor. Bir parçayı tekrar oynatma, şarkı listesi oluşturma, şarkı listesini otomatik olarak tekrar çalma gibi özellikler çoğu modelde standart halde bulunuyor. MP3/WAV formatlarına destek veren CD/DVD çalarlar ise orta-üst segmentte yer alıyor. Henüz amatör seviyede ilgileniyorsanız, mutlaka giriş seviyesi bir CD/DVD çalar tercih etmelisiniz. Bu sınıftaki fiyat aralığı 150 – 200 dolar olarak değişebiliyor. Kendi başınıza vakit geçirmek için en ideal yöntem bu olacaktır. Orta seviyelere doğru adım atarsanız, birçok açıdan yetersiz kalacağınızı söyleyebiliriz.

DJ-7

Kulaklık bir DJin baştacı

Kulaklıklar, DJ’in performansı sırasında bir takım görevleri yükleniyor. Öncelikle hafif olmalarının gerektiğini söylemeliyim. Son basların ve mid seslerinin duyulması da temiz ve keskin olmalı. Detaylarda saklı olan sesleri kolaylıkla ayırt edebilmeniz için, izolasyon kalitesinin de önemli bir yeri var. 15 desibel veya 26 desibel oranlarında gürültü izolasyonu sağlayan DJ kulaklıklarını tercih edebilirsiniz. Efekt cihazları ise parçalarınıza ses efektleri eklemenize olanak tanıyan ekipmanlardır. DJ’lerin bir kısmı bu cihazlardan yararlanmayı tercih etmiyorlar ama tam aksi durumda hareket eden DJ sayısının fazla olduğunu da söyleyebilirim. Üst sınıfta yer alan modellerde temel efektlerin yanında, 100’ü aşkın sıra dışı efektin cihazlara dahil edildiğini görebilirsiniz.

DJ-6

Başa dön tuşu