DİĞER

Firefox 4 çıktı!

Web’i daha güzel bir yere dönüştürme felsefesini benimseyen Mozilla; popüler, ücretsiz ve açık kaynaklı web tarayıcısının son sürümü Firefox 4’ü duyurdu. Kâr amacı gütmeyen küresel bir organizasyon olan Mozilla’nın geliştirdiği Firefox; kullanıcıları web deneyimlerinin merkezine koyarak, daha akıcı bir kullanıcı arayüzü, eğlenceli yeni özellikler, yüksek performans ve modern web teknolojilerine destek sunuyor.

Firefox 4, 22 Mart’tan itibaren Windows, Mac OS X ve Linux için Türkçe dâhil 80’in üzerinde dilde indirilebiliyor. Çok yakında Firefox 4’ün Android ve Maemo tabanlı aygıtlara yönelik sürümleri de çıkacak.

Firefox 4, bugüne kadar geliştirilmiş en hızlı Firefox. Tarayıcının her yanında yapılan ciddi hız ve performans geliştirmeleri sayesinde, Firefox, önceki sürümlere kıyasla iki ila dört kat daha hızlı. JavaScript motorunda yapılan önemli geliştirmeler, Firefox’un başlangıç süresiyle sayfa yükleme hızından grafik ve JavaScript performansına kadar her şeyi müthiş bir hıza taşıyor.

Firefox’un son sürümü, web içeriğini odak noktası hâline getiren zarif bir görünüme sahip. Firefox, Uygulama Sekmeleri ve Panorama gibi yeni özellikler sayesinde, web’de gezinmeyi daha kolay ve daha verimli kılıyor. Kullanıcıların kişisel verileri üzerinde denetim sahibi olmalarını sağlamak ve onları internette korumak amacıyla, Firefox, Beni İzleme (Do Not Track) ve İçerik Güvenliği İlkesi gibi sektöre öncülük eden gizlilik ve güvenlik özelliklerine sahip.

Firefox Sync özelliği, kullanıcılara, tüm bilgisayarlarından ve mobil aygıtlarından Şahane Çubuk geçmişi, yer imleri, açık sekmeler ve parolalara erişme olanağı tanıyor. Firefox, yüz binlerce ekentiye, uzantıya ve Persona’ya da sahip. Yeni Firefox Eklenti Yöneticisi, kullanıcıların web deneyimlerini geliştirecek eklentileri yönetmesini ve keşfetmesini kolaylaştırıyor.

Firefox, HTML5 de dâhil olmak üzere birçok modern web teknolojisini destekliyor. Bu teknolojiler, hayret uyandıran web siteleri ve web uygulamaları inşa etmenin temelini oluşturuyor. Geliştiricilerin şu anda oluşturabildiği inanılmaz çevrimiçi deneyimlere göz atmak için Web O’ Wonder galerisini ziyaret edebilirsiniz.

Firefox 4’ü çıkışına kısa bir süre kala, Mozilla Türkiye de sosyal medyaya giriş yaptı. Facebook ve Twitter kullanıcıları, Firefox’la ilgili yenilik ve gelişmeleri http://www.facebook.com/FirefoxTurkiye ve  http://twitter.com/FirefoxTurkiye adreslerinden takip edebiliyor.

Mozilla Firefox 4, www.firefox.com adresinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

 

Firefox 4’te neler yeni?

Şu ana kadarki en hızlı Firefox

Performans: Firefox, önceki sürümüne kıyasla 6 kata kadar daha hızlı. Geliştirilen açılış ve sayfa yükleme süreleri, hızlandırılmış ve web uygulamaları performansı ve donanımsal grafik hızlandırması ile Firefox, zengin ve interaktif web siteleri için optimize edildi.

Zarif arayüz

Uygulama Sekmeleri: Web tabanlı e-posta, Twitter, Facebook gibi sıkça ziyaret ettiğiniz sitelere tarayıcınızda sabit bir yer ayırın.

Sekmeye Geç: Aynı sekmeyi birden fazla defa açmanıza gerek yok. Açık sekmelerinizi Şahane Çubuk’unuzda kolayca bulun ve o sekmeye atlayın.

Panorama: Aynı anda çok fazla açık sekmeyle çalışıyorsanız, sekmeleri sürükle-bırak yöntemiyle yönetilebilir gruplara ayırarak zaman kazanın, kafa karışıklığından kurtulun.

Özel ve güvenli eşitleme

Firefox Sync: Birden fazla bilgisayar veya desteklenen mobil aygıtları kullanıyorsanız, Şahane Çubuk geçmişinize, yer imlerinize, açık sekmelerinize, parolalarınıza ve form verilerinize tüm aygıtlarınızdan ulaşın. Kolayca kurulan ücretsiz Firefox Sync hesabınız, senkronizasyonu otomatik olarak gerçekleştirecek.

Özelleştirmede üstüne yok

Yeni Eklenti Yöneticisi: Firefox’un özelliklerini, işlevlerini ve görünümünü özelleştirmenizi sağlayan 200 binin üzerinde eklentiyi kolayca keşfedin ve zahmetsizce yükleyin.

Gizlilik ve güvenlik

Beni İzleme: Firefox, isteyen kullanıcıların, davranışsal reklamlar için yapılan takiplere katılmamasını sağlayan evrensel bir standart olan Beni İzleme (Do Not Track) özelliğiyle web’e öncülük ediyor.

Firefox, kullanıcıların gizliliğine öncelik veriyor ve başkalarının tarayıcı geçmişinize ulaşmasını engellemek amacıyla bazı web standartlarındaki hataları düzeltiyor.

HTTP Sıkı Aktarım İlkesi (HSTS): Otomatik olarak güvenli bağlantılar kurarak “ortadaki adam” (man in the middle) saldırılarını durdurur ve oturum açma sürecinde hassas verilerin ele geçirilmesini engeller.

İçerik Güvenliği İlkesi (CSP): Sitelerin tarayıcıya hangi içeriklerin güvenilir olduğunu bizzat bildirmelerini sağlayarak çapraz betik (cross-scripting) saldırılarını önler.

Web geliştiricileri için yeni nesil araçlar

Firefox 4’ün JavaScript motoru, yeni JägerMonkey JIT derleyicisinin yanı sıra mevcut TraceMonkey JIT ve SpiderMonkey yorumlayışına yönelik geliştirmeler içeriyor. Bu geliştirmeler, web uygulamalarında ve oyunlarda daha hızlı sayfa yüklenmeleri ve daha yüksek performans anlamına geliyor.

Firefox’un HTML5 desteği, donanımsal hızlandırmalı yüksek çözünürlüklü video (WebM), 3D grafikler, çevrimdışı veri depolama, profesyonel tipografi, dokunmatik arabirimler, görsel ses deneyimleri oluşturmaya yardımcı olan Mozilla Ses API’ı ve daha birçok özellikle birlikte geliyor.

Firefox 4, geliştiricilerin heyecan verici web sayfaları tasarlamalarını sağlamak amacıyla CSS, Canvas ve SVG gibi mevcut araçları da daha fazla geliştiriyor.

Adobe Flash, Apple QuickTime veya Microsoft Silverlight gibi yan uygulamalardan biri çöktüğünde, Firefox, web’de sörfe kesintisiz devam etme imkânı sunuyor. Bu eklentilerden biri çöker veya kilitlenirse, Firefox’un geri kalanını etkilemiyor ve yan uygulamayı yeniden başlatarak sorunu çözmek için ilgili sayfayı tazelemek yeterli oluyor.

7 Yorum

  1. ben tavsiye ediyorum çok hızlı güvenli bir şekilde herkes indirmenizi istiyorum!!!

  2. firefox 4 ü guncelledim ama IDM CC “internet download manager” eklentisini kurmuor guvenlik ve kararsizlik sorunu verior !

  3. eski mozillalarda menuler falan karmaşık bir şey di bu yeni 4 sürümünden ara yüze önem vermişler ve sade bir görünümü var bn çok beğendim başarılarının devamını dilerim.

  4. önceki sürümlerinden çok daha iyi. kesinlikle öneriyorum

  5. iyi güzelde ben menü çubuklarını çözünürlügünü hiç begenmedim çok soluk görünüyo ayarı varmı arkadslar

Başa dön tuşu