Teknoloji

Bilgisayarın gücünü yansıtabilen iPad Air ve 8. nesil iPad [İnceleme]

Apple iPad modelleri hem tasarımları hem de sistemsel ve donanımsal özellikleriyle günlük yaşamda ve iş dünyasında çok tercih ediliyor. Apple, Apple Park’ta düzenlediği etkinlik ile bugüne kadar geliştirdiği en üstün çip olan A14 Bionic’e sahip yepyeni iPad Air ve performansıyla farkını ortaya koyan sekizinci nesil iPad’i tanıttı.

4K video çekimlerinin doğrudan düzenlenebildiği, çizimlerin kusursuz şekillere dönüştürülebildiği Apple Pencil’iyle dikkat çeken çok yönlü iPad Air ve Apple’ın “Neural Engine” işleme yeteneklerini yansıtan 8. nesil iPad’i sizler için inceledik.

En güçlü ve yetenekli iPad Air

Yeni iPad Air gümüş, uzay grisi, roze altın, yeşil ve gök mavisi renkleriyle ince ve hafif tasarımıyla göz dolduruyor. Çizilmeye dayanıklı cam ve oleofobik kaplama ile gelen tablet güç tuşuna entegre parmak izi okuyucu ile güvenliği sağlıyor. 10.9 inç Liquid Retina ekran üzerine kurulu olan tablet, 1640 x 2360 piksel çözünürlük sunuyor.

[gg_banner name=”start-shopping” type=”responsive” width=”100%” height=”500″][/gg_banner]

500 nits parlaklık verebilen tablet 264 ppi çözünürlük hassasiyeti ve yüzde 81,3 büyülüğünde ekran gövde oranıyla dikkat çekiyor. iPad Pro 11 ve iPad Pro tabletlerde gördüğümüz bluetooth kalem ve klavye ekipmanları da tabletin kendisi kadar öne çıkıyor. iPad Air, yerleşik trackpad özelliğine sahip Magic Keyboard ile Smart Folio ile uyumluluk gösteriyor.

Apple’ın bugüne kadar geliştirdiği en gelişmiş çip olan A14 Bionic yonga seti sayesinde en zorlu uygulamalar bile çalıştırılabiliyor. Neural Engine, CPU yapay öğrenme hızlandırıcıları ve yüksek performanslı GPU bileşimi hızlı ve güçlü bir tableti ortaya çıkarmış görünüyor. Depolama tarafında 64GB / 256GB olarak 2 farklı depolama seçeneği bulunan tablet kutusundan iPadOS 14 ile çıkıyor.

iPad Air’in ön yüzünde 7 MP FaceTime HD kamera, arkasında ise 12 MP arka kamera bulunuyor. 4K-60 fps, 1080p-240 fps ‘ye kadar video kaydına izin veren tablette EIS (elektronik görüntü sabitleme) özelliği de bulunuyor. Bağlantı tarafında Bluetooth 5.0, , mikroUSB Tip C’ye ek olarak nano ve eSIM teknolojileri bulunuyor.

Hızlı ve güçlü deneyim

Hızlı ve güçlü deneyim kelimeleriyle tanıtımı yapılan 8. nesil iPad, 2160 x 1620 piksel çözünürlük ve 500 nit parlaklık sunan 10,2 inç IPS ekran ile geliyor. Kalın çerçevesi, standart home tuşu ve ön yüze konulan standart Touch ID parmak izi sensörüyle gelen tablet birinci nesil Apple Pencil ile çalışıyor. A12 Bionic yonga setine 6 çekirdekli CPU ve 4 çekirdekli bir GPU eşlik ediyor. 32 GB’lık dahili depolama alanı sunan yeni iPad’ in 128 GB’lık versiyonu da bulunuyor. 10 saatlik pil ömrü bulunan model USB-C güç adaptörüne de sahip. Stereo ses sistemi sayesinde iPad’de ses kalitesi beklentileri karşılıyor.

Sonuç değerlendirmesi

Sekizinci jenerasyon iPad ve iPad Air 2020 modelleri Apple’ın 2030’a kadar karbon nötr olma planını destekleyecek şekilde çevre dostu olacak şekilde tasarlanmış. Tabletlerin kasası yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan üretilmiş. Anakartındaki lehimlerde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay, hoparlöründe ise yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementlerinden yapılmış mıknatıslar kullanılmış.

Tabletlerin belge işaretleme gibi işlevleri bulunan Apple Pencil desteği, gelişmiş ekranları, on kat hızlı veri aktarımı sağlayan USB-C bağlantı noktası ve yüzde 60 daha hızlı LTE bağlantısı bulunuyor. Bu özellikleri işlemcileriyle güçlü, hızlı deneyim sunan tabletler en iyi Apple tabletleri oldu diyebiliriz. Aynı anda birden fazla uygulamanın kulanılabilmesi, tam boy klavye, yerleşik uygulamalar tablet deneyimini kusursuzlaştırıyor.

8. nesil iPad modelinde yalnızca 32 GB’lık depolama alanı sunulması tek zayıf özelliği olsa da dahili depolama 128 GB’a yükseltilebiliyor. Yerleşik FaceTime HD kamera ve 8 MP arka kamera mobil fotoğraflarda iyi olduğunu gösteriyor.

Başa dön tuşu