Teknoloji

Kayıp ya da Çalınan Telefon Nasıl Bulunur?

Gelişen teknoloji sayesinde akıllı hale gelen cep telefonları rutinin bir parçası oldu. Adeta banka şubesinin, fotoğraf makinesinin, oyun konsolunun yerini aldı. Hal böyle olunca telefon çalınması çok daha can sıkıcı oluyor. Peki, kaybolan cep telefonu nasıl bulunur? Kayıp telefon bulma yöntemlerini derledik.

Kayıp olan telefonu nasıl bulurum, sessize alınmış telefon nasıl bulunur gibi soruların arama motorlarında sıklıkla sorgulatılması pek çok insanın bu can sıkıcı sorunu yaşadığını gösteriyor. Siz de böyle bir durumla karşı karşıya kalmadan kayıp telefon bulma yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız doğru sayfadasınız.

Çalıntı veya kayıp telefonu bulmak için farklı birçok yöntemi uygulayabilirsiniz. Android ve iOS için yöntem farklılaşıyor. Huawei marka akıllı telefon modellerinde de Huawei Cihazımı Bul özelliği kolaylık sağlıyor. Telefonun kapalı olması da farklı adımları izlemeyi gerektiriyor. Telefonun kaybolduğu sırada kapalı olması durumunda Google Haritalar üzerinden konum geçmişine ulaşabilirsiniz. Konumu kapalı tutulan bir telefonu bulmanız kolay olmayacaktır.

Çalıntı telefon sorgulama

Telefonun çalındığından eminseniz e-Devlet Kapısı sistemine giriş yaparak yeni ihbar butonuna tıklayarak ihbarda bulunabilirsiniz. İhbarınız onaylandığında telefona cihazın çalıntı olduğuna ilişkin SMS gönderilecek ve telefon iletişime kapatılacaktır. Çift SIM kart sahibiyseniz her SIM kart numarası için ayrı bir ihbar açmalısınız. Aynı ekrandan çalıntı telefon sorgulama işlemi de yapabilirsiniz.

Telefon bulucu program

Kayıp telefon bulma için telefon bulucu program olarak ifade edilen şu programları kullanabilirsiniz: AntiTheft App & IMEI Tracker All Phone Location, Find Lost Phone, Find My Device, SeekDroid: Find My Phone. IMEI numarasından telefon bulma için bu uygulamaları kullanabilirsiniz. Öncesinde IMEI numarasını bulmak için arama uygulamasını açıp *#06# çevirebilirsiniz. Ambalajı sakladıysanız IMEI numarasını etiketten bulabilirsiniz. Android cihazda IMEI numarasını Ayarlar/Telefon Hakkında adımlarını izleyerek görüntüleyebilirsiniz.

iPhone kayıp telefon bulma

Başka bir iPhone veya iPad üzerinden telefon bulmak için şu 2 adımı izleyin:

  • “iPhone’umu Bul” uygulamasını açıp iCloud ID bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapın.
  • Karşınıza çıkan cihazlardan size ait olanı seçtikten sonra işlemler menüsünü açın.

iCloud sitesi üzerinden de telefonunuzun harita üzerinden nerede olduğunu bulabilir veya cihazınızın içindeki tüm bilgileri silebilirsiniz. Bunun için iCloud ID bilgilerinizi kullanarak sisteme giriş yapın ve “iPhone Bul” seçeneğine tıklayın. “Tüm cihazlar” seçeneğini tıklayın ve size ait olan cihazı seçin.

Apple, veri güvenliğinde olduğu gibi cihaz güvenliğinde de kullanıcılara üst düzey deneyim yaşatıyor. iPhone’unuz Hırsızlık ve Kayıp Olaylarını Kapsayan AppleCare+ dâhilindeyse değiştirme için talepte bulunabilirsiniz. Yönetilen Kayıp Modu sayesinde aygıtın kilidinin açılmasını önleyebilirsiniz.

Android kayıp telefon bulma

Android kayıp telefon bulmak için Google Cihazımı Bul uygulamasında Google hesabınızla oturum açın veya misafir girişi yapın. Sol ekranda karşınıza çıkan cihazlar arasından cihazınızı seçtiğinizde harita üzerinden nerede olduğunu kolaylıkla bulabilirsiniz. Aynı şekilde kilit ekranınızda bir mesaj yer almasını veya cihazdaki tüm kişisel verilerin silinmesini sağlayabilirsiniz.

Android kayıp telefonu bulmak için bir yöntem daha bulunuyor. Google Cihazımı Bul mobil uygulaması telefonunuzda yüklü değilse Google konum geçmişi ile telefonun kayıtlı tüm konum bilgilerine erişebilirsiniz. Google Cihazımı Bul uygulaması GPS ile çalışması sayesinde daha başarılı sonuç veriyor. Samsung akıllı telefon kullanıyorsanız Samsung Find My Mobile özelliğinin aktif olması ve cihazınızın internete bağlı olması durumunda telefonu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için Apple cihaz kullanıcısıysanız “iPhone’umu Bul” özelliğini aktif hale getirmenizi; Android kullanıcısıysanız konumunuzu açık tutmanızı öneriyoruz. İletişim bilgilerinin bulunduğu bir duvar kâğıdı da telefonun kötü niyetli olmayan kişiler tarafından bulunması durumunda kayıp telefon bulma için avantaj sağlayacaktır. GittiGidiyor avantajlarıyla sahip olabileceğiniz Apple AirTag gibi takip cihazları da telefonun ve birçok eşyanın kaybolmasını önlüyor. Apple Air Tag ile ilgili detaylı bilgi edinmek için AirTag Nedir, Ne İşe Yarar? yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Başa dön tuşu