Kesintisiz Güç Kaynağı Satın Alma İpuçları

Geniş kullanım alanına sahip olan kesintisiz güç kaynakları, kesintisizliğin önem kazanmasıyla daha da değerli hale geldi. Kesintisiz güç kaynakları (UPS ya da KGK) faks, kombi, uydu alıcısı, TV, yazıcılar, bilgisayar, telefon santralleri, güvenlik sistemleri gibi birçok elektronik cihazı korumak için kullanılabiliyor.

İngilizcedeki ismi UPS (Uninterruptible Power Supply) olan kesintisiz güç kaynakları iki temel nedenle sistemlerimizde kullanılır. Çalıştırdığımız yazılımlarla oluşturduğuz veriler sabit diske kayıt edilmedikleri zaman güç kesintileri yüzünden kaybolur. Kesintisiz güç kaynakları, çalışmalarımız PC’lerin geçici belleğinden silinmeden önce önlem almamız için gereken zamanı yaratır. Kesintisiz güç kaynakları sistemimizi bozulmalardan korur. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de elektrik şebekesinden evlerimize ve ofislerimize ulaşan gerilimin belli standartlarda olması beklenir. Bu standart ülkeden ülkeye değişebilir. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde saniyede 60 kez salınım yapan 120 volt alternatif gerilim kullanılır. Türkiye’de bu değer 60 Hz’de 220 volttur. Bu değerlerden küçük sapmalar her zaman olabilir. Bilgisayarlarımız ve elektronik cihazlar bu tür küçük sapmaları karşılayabilecek ve etkilenmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak büyük sapmaların olmayacağı konusunda herhangi bir garanti olmadığını bilmekte fayda var. Şebeke geriliminde farklı güç problemleri oluşabilir. Bu problemlerin başında voltajın standart değerinden yüksek olması gelir. Diğer önemli problem de voltajın standart değerinden düşük olmasıdır. Saniyenin küçük bir kesitinde veya saatlerce sürebilecek voltaj düşüşleri bilgisayarlarınızı işlemez hale getirebilir. Bu duruma neden olan etkenlerin başında asansörler, pompalar, büyük soğutucular, iklimlendirme çözümleri gibi sanayi tipi elektrikli cihazlar gelir. Elektrik şebekelerinde elektronik cihazlara zarar verebilecek olumsuzluklar arasında güç kesintileri önemli yer alır. Sigorta atması ve şebekeden kaynaklanan ani veya uzun süren güç kesintileri elektronik cihazlara zarar verebilir. Gerilim frekansındaki istenmeyen değişmeler de cihazlara zarar verebilecek potansiyel bir tehlikedir.

İhtiyacınıza göre bir UPS türü seçin

Kesintisiz güç kaynakları farklı türleriyle oldukça geniş bir kullanım alanına sahip. Artık çoğu kullanıcı PC ve monitörlerini korumak için kesintisiz güç kaynaklarını satın alıyor. Ayrıca geçici elektrik kesintilerinde çalışmalarını bilgisayara kaydedebilecek zamanı kazanmak için kesintisiz güç kaynaklarını tercih eden kullanıcı sayısı oldukça fazla. İhtiyaçlar ve kişilerin bütçelerine göre kesintisiz güç kaynakları kendi aralarında farklılıklar gösterebiliyor. Ev ve küçük ofis kullanıcısının tercih ettikleri uygun fiyatlı offline tipteki kesintisiz güç kaynakları kullandıkları akü kapasitesi yüzünden uzun süre pille çalışmaya uygun değil. Bu tip kesintisiz güç kaynakları ancak çalışmalarınızı kaydetmeniz ve bilgisayarınızı kapatmanız için gereken süreyi sağlıyor. Dizüstü bilgisayarlardaki gibi uzun pille çalışma sürelerini masaüstü PC’lerde yakalayabilmek için 4000 VA ve üzeri kapasitedeki kesintisiz güç kaynaklarını kullanmak gerekiyor. Yüksek kapasiteli Line Interactive ve Online tipteki kesintisiz güç kaynakları hem çıkış gerilimlerinin düzgün oluşu hem de uzun süre aküden çalışabilme gibi özellikleriyle her türlü kullanıcı için ideal seçenek oluşturuyor. Ancak bu kesintisiz güç kaynakları oldukça yüksek fiyatlı olmaları nedeniyle ortalama bir ev ve ofis kullanıcının bütçesine hiç uymuyor. Büyük şirketler, hastaneler ve bankalarsa yüksek kapasiteli büyük online kesintisiz güç kaynaklarını tercih ediyorlar. Maliyeti yüksek olsa da ameliyathane gibi elektriğin hiç kesilmemesi gerektiği yerlerde çevrimiçi kesintisiz güç kaynakları tam anlamıyla hayat kurtarıyor.

UPS

Başa dön tuşu