Teknoloji

Klimayla Isınmak Mümkün Mü?

Soğuklarla birlikte evde ısınma çözümleri başladı. Birçoğumuzun aklında ise klimayla ısınmak mümkün mü sorusu var. İşte karşınızda tüm bilgiler!

Havaların soğumasıyla birlikte evlerde, ofislerde, arabalarda, işletmelerde, okullarda, hastanelerde ve diğer kapalı ortamların tümünde klima kullanmaya başlayabilirsiniz. Klima ile ısınmak, konforlu ve güvenlidir. Dilediğiniz sıcaklık derecesini ayarlayabileceğiniz klimalar, geniş ürün yelpazesi ve pratik kullanımıyla öne çıkan cihazlardır. 

Isınmak için klima mı yoksa doğalgaz mı kullanılmalı?

Kış aylarında ısınmak için doğalgaz ya da klima tercih edebilirsiniz. Bu konuda bir seçim yapabilmek için bulunduğunuz konumun iklim şartlarına dikkat etmeniz gerekir. Daha ılıman iklime sahip olan Marmara ya da Ege Denizi’ne yakın olan bölgeler için kışın klima yeterli olabilirken İç Anadolu ve Doğu Anadolu gibi daha sert iklim şartları için doğalgaz gereklidir.

Bozkır iklimine sahip olan bölgelerde sıcaklık derecesi eksilerin altına inerken ılıman yerlerde en soğuk havalarda bile nadiren eksiye düşme görülür. Bu nedenle ılıman bölgeler için her odaya petek taktırılması ve doğalgaz altyapısının döşenmesi ve tesisatı için gereken maliyet yüksek bir tutardır. Bunun yerine daha uygun maliyetli ve kullanımı rahat olan klimaları tercih edebilirsiniz. Bozkır iklimine sahip olan bölgelerde ise klima ile odaları ısıtmak bir hayli zor olur. Kışı sert bir şekilde geçiren bu yerlerde doğalgaz kullanmanız gerekir.

Klimayla ısınmak için dikkat edilmesi gerekenler

Kış aylarında pek çok yerde klima kullanımına rastlanır. Klimaları ısınmak için kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Klimanın doğru derecede çalıştırılması, klimanın mekanın büyüklüğüne göre seçilmesi, mekanda yaşayan kişi sayısı, iç ünitesinin bakım ve temizliğinin yapılması ve kullanıldığı ortamın gereksinimlerine uygun türde bir klimanın tercih edilmesi gerekir. Isınmak için klima kullanırken özen göstermeniz gereken en önemli konulardan biri klimanın tükettiği yakıt miktarı ve çevre dostu olup olmadığıdır.

GittiGidiyor Regal Klima ürünleri ile enerji verimliliğini arttırıp tasarruf etmeniz mümkündür. İçerisinde soğutucu akışkan bulunduran bu klimalar çevre dostudur. Bunun yanı sıra klimaların ön tarafında hava akışının engellenmesine neden olan ürün ve eşyaları bulundurmamanız gerekir. Klimayı camlar ya da kapılar açıkken kullanmamanız ve ısı kaybına yol açan boşlukları kapatmanız önemlidir. Ayrıca klimanızın teknik özelliklerini en verimli şekilde kullanabilmek için alanında uzman olan teknisyenlerin tavsiyelerini dinleyebilir ve gerekli olan bakımları yaptırabilirsiniz. 

Isıtma özelliği olan klima tavsiyeleri

Özellikle kış ayları için ısıtma özelliği olan klima satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Isıtma sürecinde en yüksek verimi sağlayan modelin A sınıfı olmasından dolayı tasarruf etmek isteyenler GittiGidiyor A sınıfı klima ürünlerini inceleyebilirler. Bunun yanı sıra klimanın özelliklerinin mekanın boyutuna uyumlu olması ve en uygun ısıtma performansın göstermesi beklenir.

Mekana uyumlu olarak teknik servis tarafından bir BTU kapasitesi önerilir. Bu kapasiteye uygun olarak klima seçimini yapmanız mümkündür. Bunun yanı sıra yüksek COP değerine sahip olan klimalar daha az elektrik tüketerek faturalardan tasarruf edilmesini sağlar. GittiGidiyor Inverter klima ürünleri ise kompresör durmadan çalışır ve otomatik olarak kendini en düşük seviyede rölantiye alarak kesintilerin önüne geçer. Bu klima türü kompresörün hızını ayarlayabilir ve gaz akışının hangi hızda iletildiğini kontrol edebilir. Inverter klimalar odanız için ideal sıcaklığı ayarlayarak akım ve güç tüketiminden tasarruf etmenizi ve elektrik faturanızın daha az gelmesini sağlar.

Bunun yanı sıra sürekli olarak sıcaklık değişimi yaşamadan konforlu bir şekilde mekanı ısıtabilirsiniz. Inverter klimayı açtıktan kısa bir süre içerisinde dilediğiniz sıcaklığa erişmeniz mümkündür. Ortamı ısıtmak ya da soğutmak için uzun bir süre beklemenize gerek yoktur. Inverter klimalar astım hastalığına ya da çeşitli alerjik reaksiyona sahip olan kişiler tarafından da rahatlıkla tercih edilebilir. Ortamdaki sıcaklığı ideal şekilde ayarlayabilen inverter klimalar hava çarpmasını ve dehidrasyon riskini en aza düşürür. 

Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz ürünün markasını, modelini, teknik özelliklerini, garanti belgesinin süresini ve satış sonrasındaki alacağınız hizmetleri öğrenerek seçim yapmanız gerekir. Doğru klimayı tercih etmek ısıtma performansı açısından oldukça etkilidir. Siz de avantajlı fiyatlara ve çok çeşitli ürün yelpazesine sahip olan klimaları inceleyebilir, kış aylarını huzurlu bir şekilde geçirebilirsiniz. 

Başa dön tuşu