Olympus Tokyo ofisine polis baskını

Yüz yıla yakın geçmişi olan Japonya merkezli optik firması Olympus’un Tokyo ofisi polis tarafından kuşatılmış durumda. Muhasebe bölümünde gerçekleştiği iddia edilen yolsuzluk için derin çaplı bir araştırma başladı ve firma ofisi didik didik aranmakta. Wall Street Journal ve Reuters tarafından geçilen haberlere göre skandalın odak noktası milyarlarca doların ortadan kaybolmasıyla ilgili.

 

Firmaya ait fonlarda gerçekleşen düzensizlikler sonucunda ciddi sıkıntılar meydana geldi. Yatırımlarda meydana gelen 1.5 milyar $ kaybın nedeni araştırılıyor. Olympus merkezi ve yöneticilerinin evleri de aramadan geçirilecek. Geçen ay yapılan başvurudan sonra araştırmalar sıkılaştırılmıştı. Geçen yıllarda gerçekleşen satın almalarda yaşanan ilginç dalgalanmalar şüphe uyandırmıştı. Şu anda detaylar belli olmasa da firmanın geleceği karanlık görünüyor. En azından birkaç ay boyunca bilgiler açığa çıkana kadar ciddi sıkıntılar doğacak.

1 Nisan 2011 tarihinde 51 yaşındaki Michael Woodford, Olympus’un ilk yabancı başkanı olmuştu. İki hafta sonra aniden CEO görevi elinden alınmıştı. Woodford’un iddiasına göre daha önceki karışıklıklardan ötürü görevi elinden alındı. 2008 yılında 2.2 milyar $ ödemeyle İngiliz tıbbi ekipman firması Gyrus Group’u alan Olympus bu aşamada arabulucu bir kişiye 687 milyon $ ödeme yapmıştı! ITX’ins atın alınmasıyla ilgili detaylar da soruşturuluyor. Kısa sürede Olympus hisseleri %75 değer kaybedip yatırımcıların canını yakmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu