İki günde 321 bin Sony PlayStation Vita satıldı

Sony’nin en yeni mobil oyun konsolu olan PlayStation Vita kısa süre önce Japonya’da satışa sunulmuştu. Firma açıklamasına göre ilk iki günde 321.400 cihaz  alıcılara ulaştı. Bu hızlı başlangıca bakılırsa Sony PlayStation Vita ile Nintendo 3DS sıkı bir rakip olacaklar. Nintendo 3DS ise ilk iki günde 371 bin adet satılmıştı. Sony iyi bir başlangıç yaptı ama taşınabilir oyun konsolu alanında liderlik Nintendo’da.

Nintendo 3DS satışları iyi başladı ama sonrasında hızlı bir düşüş oldu. Sony ise tempoyu düşürmeden genel toplamda Nintendo 3DS’i yakalamak ve geçmek istiyor. Aslına bakılırsa mobil oyun dünyasında gelecek cep telefonları ve tablet bilgisayarlarda. Kullanıcılar giderek artan oranda cep telefonlarıyla oyun oynuyorlar ve mobil konsola gerek duymuyorlar. Benzer durum GPS alıcıları, MP3 çalarlar ve dijital fotoğraf makinelerini vurmuştu.

PlayStation Portable (PSP) takipçisi olan Sony PlayStation Vita, eski PSP oyunlarını destekliyor ve bu sayede daha fazla ilgi görüyor. Sony’nin şu ana kadar 73 milyon PSP sattığı biliniyor. Kısa süre içinde Hong Kong ve Tayvan’da satış başlayacak. Avrupa, ABD, Avustralya satışları içinse Şubat 2012 bekleniyor. 4 çekirdekli işlemci, 512 MB RAM, 5 inç OLED dokunmatik ekran içeren PS Vita fiyatı 249 / 299 Euro. 3G desteği de içeren model 50 Euro daha pahalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu