AT&T ile T-Mobile birleşimi hüsranla sonuçlandı

Müşterilerini elinde tutmak için sürekli olarak kampanyalar düzenleyen ve fiyat indirimleri yapan Almanya merkezli T-Mobile’ın ABD merkezli AT&T tarafından satın alınması bir süredir gündemdeydi. AT&T’nin satın almadan vazgeçmesi üzerine ceza olarak ödemesi gereken 3 milyar $ gibi ciddi bir ödeme söz konusu. Bu nakitle birlikte T-Mobile’in ABD’deki işleri tekrar düzene girebilir.

3 milyar $ ceza ödemesi dışında frekans sunulması ve servis kullanımı izni de söz konusu. T-Mobile’ın asıl sahibi olan Deutsche Telekom AG’nin niyeti tüm operasyonları devredip ABD pazarından çekilmekti ama acaba 3 milyar $’dan sonra plan değişecek mi? T-Mobile’ın devam etmesi halinde ucuz seçenek olarak kullanıcılara yönelmeyi sürdüreceği düşünülüyor. Diğer operatörler 4G ağlarını örmekle meşgulken T-Mobile’ın ağırlıklı olarak ödemeli kart sistemini sürdürmesi bekleniyor.

3 milyar $ ile ufak firmaları alıp daha atılımcı bir konuma girmeleri olası. Aslında bu ödemeyi 4G LTE lisansı almak için kullanması son derece mantıklı olabilir. Böylece ileriye dönük genişleme olanağı elde edebilir. T-Mobile ilerde satılacağında 4G LTE lisansıyla çok daha fazla para toplayabilir. AT&T’nin rakiplerinin T-Mobile’ı almak için atılım yapması olası. China Telecom’da alıcılardan biri olabilir. Elbette ABD hükümeti böyle bir satışa hoş bakmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu