BP bırakırken Google daha fazla yatırım yapıyor

Bir zamanlar solar panel endüstrisinin lideri olan BP (Beyond Petroleum) firması, bu alandaki tüm çalışmalarını sonlandırma kararı aldı. Gerekçeyse fiyatların düşmesi ve kazanç oranlarının azalması. Uzakdoğu firmalarının sektöre girmesiyle iyice daralan BP, asıl çalışma alanına odaklanmaya karar verdi. 40 senedir bu sektörde çalışmalar yapan BP’nin ABD, İspanya ve Avustralya’daki üretim tesisleri kapandı.


Masrafları azaltmak için ofisleri kapatan ve evler yerine sadece büyük işletmelere özel çözümler sunmaya yönelen BP solar panel bölümü artık tarih oldu. Asya’da üretilen düşük maliyetli solar panellerden sonra BP’nin solar ürünleri gözden düştü. BP bundan sonra rüzgar ve bioyakıt gibi alternatif kaynaklar üzerine çalışmalar yapacak. 2015 yılına kadar bu alanlarda 8 milyar $ araştırma harcaması yapmayı planlıyor. BP öncesinde ABD’de çok sayıda solar panel firması iflas etmişti. Almanya’daki Solon da havlu attı.

Diğer Alman üretici olan Solar Millenium firması da iflas duyurusuyla mal varlığını nakite dönüştürme işlemlerine başladı. Son iki yılda solar panel fiyatları yarıya indi. Google ise yaptığı açıklamayla dört ayrı solar hücre projesine 94 milyon $ yatırım yaptı. Kaliforniya’da yürütülen çalışmalar da göz önüne alınırsa Google’ın temiz enerji yatırımları 915 milyon $ seviyesine ulaşıyor. 2011 sonuna kadar Google desteğiyle 10 bin eve solar panel eklendi. Projede elde edilen enerji 20 yıl süreyle belediye sözleşmesine dahil oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı