Yakışıklı değil ama sempatik: Nexus 7

Google’ın Nexus 7’si kompakt tabletler liginde dikkat çeken bir model. Kendine özel bir kullanıcı kitlesi yaratan tableti hem sevdik hem dövdük.

Google’ın Nexus 7’si çıktığında ABD’de 200 doların epey bir altına satılan ilk kaliteli kompakt tabletti. 2013’te Nexus 7’nin yeni bir versiyonu çıkmasına rağmen Türkiye’de çoğunlukla 2012 versiyonunu bulabiliyoruz. Aradan geçen zamana rağmen hâlâ 7 inçlik ligde rekabet edebilen harika bir üründen bahsediyoruz aslında.

Nexus 7-3

Nexus 7 ucuz bir tablete benzemiyor ve öyle görünmüyor da. 340 gramlık ağırlığa sahip olan ürünün malzemesi sağlam ve işçiliği iyi. Arka tarafta kullanılan girintili plastik yüzey hem göze hitap ediyor hem de tutması ele hoş bir his veriyor. Biraz daha yakından baktığınızda cihazın tümüyle siyah olan arkasındaki Asus logosunu görebiliyorsunuz. Nexus 7 ile Asus Fonepad’in aynı eğimli arkaya ve benzer düğme dizilimine sahip olmasına şaşmamalı, iki tablet de birbirine benziyor çünkü ikisi de Asus tarafından üretiliyor.

Sizi yolda bırakmaz

Nexus’un 800×1.280 çözünürlüklü ekranı sağlam bir performans ortaya koyuyor. Parlaklığı çok etkileyici değilse bile gayet güzel olan 330 cd/m2’ye, kontrast oranı da 1100:1’e denk gelen Nexus 7 rakiplerinden daha detaylı gölgeler ve parlak alan detayı sunabiliyor. Aygıtın bir zayıf yanı varsa o da IPS panelinin canlı ve doygun renk üretmede çektiği sıkıntı. NVIDIA Tegra 3 işlemciyle çalışan Nexus 7 rekabette geri kalmıyor. Dört çekirdekli 1,3 GHz’lik işlemci, testlerde ortalamanın üzerinde sonuçlar ortaya koydu.

Nexus 7-2

Günlük kullanımdaysa Nexus 7 işini fazlasıyla görüyor. NVIDIA donanımı Real Racing 3 ya da Shadowgun gibi zorlu oyunları oynanabilir hızda çalıştırabiliyor ve Android 4.4 sürümüne güncellenebiliyor.
Ne var ki pil ömrü çok iç açıcı değil ve Nexus 7’nin değiştirilemeyen 4.325 mAh’lik bataryası yaptığım testlerde kötü değerler elde etti. Parlaklık yarıda ve Wi-Fi kapalıyken Nexus 7 ancak 8 saat 48 dakika dayanabildi. Bu çoğu amaç için yeterli gelse de Asus Fonepad’in 12 saatten bir hayli uzun dayandığı düşünülünce Nexus 7’nin geride kaldığı anlaşılıyor.

Gideri var

Fiyatı aşağı çekmek için elbette bir şeylerden fedakârlık edilmiş, fakat Nexus 7 hala iyi donanımlı. 802.11n Wi-Fi, Bluetooth ve NFC bağlantısı, GPS’i, şarj ve veri aktarımı için micro USB portu ve 3,5 mm’lik ses çıkışı bulunuyor. 32 GB’lik modeli isterseniz 3G’yle de satın alabiliyorsunuz. Alette beni rahatsız eden eksiklikler microSD yuvasının ve arka kamerasının olmaması. Fonepad’in aksine, Nexus’un sadece ön tarafa bakan 1,2 megapiksellik bir kamerası var. Google’ın Nexus 7’si kompakt ve cazip bir pakette iyi işçilikle performansı bir araya getiren, her amaca uygun bir ürün.

Nexus 7-4

Başa dön tuşu