Android Tabletlerin Feriştahı: Samsung Galaxy Tab S

Geçtiğimiz yıl piyasaya çıktığından beri gerek tasarım, gerekse performans açısından zirvede duran Samsung Galaxy Tab S, tablet konusunda gözü yüksekte olanlara hitap ediyor.

Konu tablet olduğunda kesin biçimde ikiye ayrılıyor pazar. Apple’ın iPad’lerini bir kenara koyduğumuzda, Android cephesinde ağırlık Samsung’dan yana. Her ne kadar son aylarda kullanıcılarda bir motivasyon düşüklüğü gözlemlesem de, hâlâ tablet ürünleri raflarda ön sıralarda yer alıyor.

Samsung Galaxy Tab S-2

Samsung’un geçtiğimiz yaz çıkardığı tablet serisi Galaxy Tab S, 10.5 ve 8.4 inç olmak üzere iki farklı boyutla pazara sunuldu. Bu ürün, Samsung’un şu ana dek ürettiği en ince tablet. Samsung Galaxy Tab S serisi, her iki modelinde de eşit inceliğe sahip. En kalın olduğu noktası 6.6 mm olan Galaxy Tab S, bu inceliğini cihazın ekran teknolojisine borçlu. Super AMOLED ekran kullanan tablet, sahip olduğu neredeyse sınırsız kontrast değeriyle de renkleri oldukça canlı ve parlak bir şekilde gösteriyor. 2560×1600 çözünürlüğe sahip tablet, Super AMOLED teknolojisiyle beraber arka aydınlatmaya gerek duymadığı için hatrı sayılır derecede az enerji tüketiyor.

Samsung Galaxy Tab S-3

Performansıyla da konuşturuyor

Elime aldığımda ilk hissettiğim gerçekten de hafifliği ve süper ince oluşuydu. En kalın noktasında 6.6 mm ve 465 gram ağırlığa sahip. Piyasadaki diğer amiral gemisi tabletlere göre oldukça hafif olduğunu söyleyebilirim. Bunun yanı sıra parmak izi okuma sistemine sahip tablet, bu sayede kullanıcılara istedikleri dosyalara bu yolla şifre koyabilme imkanı tanıyor.

Samsung Galaxy Tab S-4

Teknik detaylardan biraz bahsedeyim. Cihaza performansını, sekiz çekirdekli Exynos 5 Octa işlemci veriyor. Bu işlemciyi dört adet düşük güç tüketen 1.3GHz Cortex-A7 işlemci çekirdeği ve dört adet yüksek performanslı 1.9GHz Cortex-A15 işlemci çekirdeği ile destekliyor. Galaxy Tab S, Android 4.4.2 işletim sistemine sahip. Mali-T628 MP6 grafik işlemci taşıyan Galaxy Tab S, sahip olduğu 3 GB RAM’le birlikte özellikle oyun oynarken, takılma sorunlarına ya da grafiksel sıkıntılara sebep vermiyor. Modeline göre 16 ya da 32 GB depolama alanı bulunduran tablet, kullanıcılarına 128 GB’a kadar microSD desteği veriyor.

Samsung Galaxy Tab S-5

Galaxy Tab S’in göze çarpan ve fark yaratan özelliklerinden biri de bataryası. 7900 mAh kapasiteli pile sahip cihaz, 11 saate yakın video izlenmesine ve 120 saatin üzerinde müzik dinlenebilmesine olanak sağlıyor. Cihazın bu noktadaki sıkıntısı, inceliğinden kaynaklı ısınma problemi. Özellikle uzun süren film maratonlarında cihaz ısınıyor ve işlemci “dinlenmek” istediğini bu şekilde anlatıyor.

Başa dön tuşu