Telefonlu Tablet: Asus Fonepad 7

Asus Fonepad geçen yıl, daha gösterişli olan PadFone Infinity ile birlikte piyasaya çıkınca biraz gölgede kaldı, fakat benim için bu model o zaman daha dikkat çekiciydi. Zaman içinde performansından da haklı olduğumu anladım.Telefon özelliğiyle pek çok kullanıcıyı cezbeden 7 inç ailesinden bu tableti gelin yakından tanıyalım.

Asus FonePad 7

Fonepad standart bir kompakt tablete benziyor. Yine Asus’un ürettiği Nexus 7 ile aralarında benzerlik de var. Bununla birlikte kesinlikle sıradan bir ürün değil. Standart tablet özelliklerinin yanı sıra Fonepad’de 3G ve telefon görüşmesi yapma özelliği bulunuyor.

Fiziksel olarak tabletlerle telefonlar iyi bir birliktelik oluşturmuyor. Ben de dahili hoparlörü ve mikrofonu olan Fonepad’i alıp kulağıma götürürken kendimi bir tuhaf hissettim. Telefon gibi tutup konuştuğunuz tablet, tek elle tutulmayacak kadar hantal ve pantolon cebinizde taşıyamayacağınız kadar da iri. O yüzden yanınızda gezdirmek için ya çanta ya da büyük cepli bir pantolon gerekiyor. Fakat bir Bluetooth mikrofonlu kulaklıkla eşleştirirseniz çok daha kullanışlı bir hal alıyor ve akıllı telefon yerine rahatça kullanılabiliyor.

Asus FonePad 7

Fonepad’in asıl çekici yanı fiyatı. Rakiplerine göre düşük sayılabilecek fiyatı için bile büyüklüğü göze alınabilir. Aletin fiyatı çoğu orta sınıf akıllı telefonla aynı düzeyde. Paranızın karşılığında ne kadar çok şey aldığınız düşünülürse şaşılacak şey doğrusu.

Performansı hiç de fena değil

Her şey bir yana, Fonepad biraz sıradan görünüyor. 7 inçlik 800×1280 çözünürlüklü IPS ekrana sahip. Ekranı çok parlak değil. Dışarı çıkarken parlaklığı en üst düzeye çıkaran “Outdoor” modunu açmayı unutmayın. Fakat kapalı mekânda ve parlak gün ışığından uzakta mükemmel biçimde kullanılabilir.

Alet bu fiyat kategorisinde bulmayı bekleyeceğiniz özelliklerin çoğunu taşıyor. 16 GB’lık dahili depolama alanının artırılmasına izin veren bir microSD yuvası var. Fonepad’i micro USB kablosuyla şarj ediyorsunuz ve aletin Bluetooth, NFC ve GPS özellikleri mevcut.

Fonepad gücünü Intel’in 1,2 GHz’lik Atom Z2420 işlemcisinden alıyor ve testteki ARM mimarili olmayan tek tablet.
İyi yanlarından söz edecek olursam, Fonepad’de çalıştırdığım en zorlu oyunlar bile oynanabilir haldeydi ve uyumlu uygulamaların sayısı uyumsuzlardan fazla. Bir diğer artısı ise muazzam pil ömrü. Döngüye alınmış video testimde Fonepad neredeyse 13 saat çalıştı. Belli ki düşük güçlü Intel işlemcisi verimlilik üzerine kurulmuş. Yazılım bakımından, Fonepad’in hafifçe değiştirilmiş Android 4.2 sürümü herhangi bir takılma ya da yavaşlama olmadan çalıştı.

Asus FonePad 7

Genel ortalamada notum: Satın alınabilir

Fonepad’in arka kamerası bulunmuyor. Önde Skype bağlantıları için kullanabileceğiniz 1,2 megapiksellik bir kamera var. Akıllı telefonunuzun yerine bu tableti kullanmayı düşünüyorsanız şipşak fotoğraflar için yanınızda bir fotoğraf makinesi gezdirseniz iyi edersiniz. Ön kameranın çektiği fotoğraflar düşük çözünürlüklü bir ön kameradan bekleneceği gibi, cansız ve bulanık. Görüntülü sohbet ve düşük çözünürlüklü kendi fotoğraflarınızı çekmek dışında çok kullanışlı olmayacaktır.

Bununla birlikte Asus Fonepad’de paranızın karşılığını fazlasıyla alacağınızı tekrar vurgulamak istiyorum. Ürün Nexus 7’ye çok yakın fiyatta ama microSD ve eksiksiz akıllı telefon özelliği sunuyor. Pil ömrü muhteşem ve genel kullanımda rakiplerinden aşağı kalır yanı yok.

Başa dön tuşu