Apple Haritalar’a Koronavirüs güncellemesi

Google ve Facebook önceki haftalarda Koronavirüs ile ilgili yeni güncellemeler yapmıştı.  Apple, Haritalar uygulamasına aşı merkezlerini gösteren bir özellik ekledi.

Google Haritalar ve Yandex Haritalar gibi uygulamalarla rekabet eden Apple, harita uygulaması COVİD-19 ile mücadele konusunda ciddi adımlar atıyor.

Nerede aşı olacağınızı gösterecek

Reddit kullanıcılarından biri tarafından tespit edilen özelliğin ne zaman sunulacağı henüz bilinmiyor. Bununla birlikte bir sonraki iOS Beta sürecinde aktifleştirileceği tahmin ediliyor.

Dünya sıkı tedbirler almaya devam ediyor. Devlet kurumları ve büyük şirketler Koronavirüs ile mücadelede tedbirleri artırıyor. Google, Facebook ve Apple gibi firmalar önlemlerin yanı sıra geliştirdikleri özelliklerle aşılama sürecine destek veriyor.

Apple Haritalar, Koronavirüs test siteleri ve Koronavirüs kısıtlamalarına dair bilgilendirmeler de yapıyor. Apple Haritalar’ın yeni özelliği, Boston Çocuk Hastanesi ile ortak çalışmayla ortaya çıktı. VaccineFinder sistemini kullanarak geliştirilen aşı haritası özelliği, ilk olarak ABD kullanıcıları için aktif oldu.

kullanacılar Siri’ye ” COVID aşısını nereden alabilirim? ” sorusunu sorabiliyor. Böylece 20 bin aşı merkezi arasında en uygun konum seçiliyor.

Yetkililer uygulamada tanımlı aşı merkezlerinin sayısının artacağını bildirdi. Kullanıcıların çalışma saatlerini, adresleri, telefon numaralarını ve kayıt bağlantısını görmesini sağlayan özelliğin Türkiye’de aktif olacağı tarih bilinmiyor.

Başa dön tuşu