Apple Watch Nisan’da Satışta

Son iki yıldır ha çıktı ha çıkacak denen Apple’ın akıllı saati nihayet gün yüzüne çıktı. 9 Mart’ta San Francisco ve Berlin’de eşzamanlı olarak gerçekleştirilen lansmanda, Apple Watch modelleri sergilendi.

Ekran Resmi 2015-03-17 15.59.46

Giyilebilir teknolojinin en ilgi odağı ürünlerinden biri olan Apple Watch, farklı beklentilerin karşılanması amacıyla üç farklı modelle piyasaya sürüyor. Apple Watch, Apple Watch Sport ve Apple Watch Edition adlarını taşıyan saatler, tasarım ve işlevleriyle birbirlerinden ayrılıyor.
Apple Watch klasik ve uzay siyahı olmak üzere iki farklı renk seçeneğine sahip. Apple Watch Sport modeli ise gümüş ve uzay grisi renklerini sunuyor. Apple Watch Edition sürümünde iki farklı 18 ayar altın kasa seçeneği bulunuyor. Dâhili mikrofon ve hoparlörü sayesinde Apple Watch’u kullanarak telefon görüşmesi yapmak mümkün olacak. Yani telefonunuz cebinizde veya çantanızda kalmaya devam edebilir. Digital Watch özelliği sayesinde saatin ekranına çizdiğiniz şekiller arkadaşınızın ekranında görüntülenebiliyor.

Cep telefonuna tam kontrol

Telefonda çalan müziği saatten kontrol etmek de son derece kolay olacak. Elbette iPhone’unuza gelen bildirimleri saatinizde görerek detaylarına bakabileceksiniz. Apple Watch’u iletişimin yanı sıra sağlık ve sportif faaliyetler için de etkin kullanmak mümkün olacak. Watch Kit sayesinde Apple Watch, yeni uygulamalara da açık hale geliyor. Siri Watch üzerinden konuşarak aktif hale geliyor. “Hey Siri” komutu ile farklı görevleri yerine getirebiliyor. Mobil ödemede de saati kullanmak mümkün olacak. Apple’ın Apple Pay ödeme sistemini destekleyecek bu saatler, daha pratik bir kullanım sunacak. Sık kullandığınız sosyal ağ uygulamalarını saatinizin ekranından rahatlıkla kontrol edebileceksiniz. Instagram’da akışı okumak ve fotoğraf like’lamak buna dâhil.

Apple CEO Tim Cook wears the Apple Watch and shows the iPhone 6 Plus during an Apple event at the Flint Center in Cupertino

 

 

Uygulama hemen yayımlandı

iPhone’unuzla saatinizi eşleştirmek için yapmanız gereken şey, AppStore’dan Apple Watch uygulamasını indirmek olacak. Bluetooth’un yanı sıra, WiFi üzerinden de iletişim mümkün olacak. Bu sayede özellikle ev veya ofiste kapsama sıkıntısı yaratan Bluetooth teknolojisindense, daha geniş ve sağlıklı bağlantı sunan WiFi’ı kullanabileceksiniz. Pek çok kişinin aklına gelen soru pil süresi… Apple’ın açıklamasına göre tam dolu şarjla 10 saatlik kullanım mümkün olacak.

 

Ekran Resmi 2015-03-17 15.59.08

 

Türkiye satış tarihi açıklanmadı

Mıknatıslı bir şarj aparatıyla kolay ve hızlı şarj da bir diğer detay. Apple Watch paslanmaz çelik kasalı model 549 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Apple Watch Sport’ta ise fiyatlar 349 dolardan başlıyor. 18 ayar altın Apple Watch Edition’lar ise 10 bin dolar fiyat etiketine sahip. Apple Watch 24 Nisan itibariyle Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, ABD ve İngiltere’de satışa sunulacak. Türkiye için tarih henüz belli değil ama sabırsız Apple fanları eminiz ki bir yolunu bulup edineceklerdir.

Apple Watch6

Başa dön tuşu