Teknoloji

Çamaşır Kurutma Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan çamaşır kurutma makinesi kullanımı getirdiği farklı avantajların yanı sıra zamandan tasarruf da sağlar. İşte karşınızda çamaşır kurutma makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler!

Son 10-15 yıldır kullanımı artan çamaşır kurutma makineleri ile çamaşırların kuruması için saatlerce beklemek zorunda kalmazsınız. Zamanın öneminin farkında olan tüketiciler çamaşır kurutma makinesi özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak ister. Bir nevresimin ya da battaniyenin kuruması için saatlerce beklemek istemeyen kullanıcılar çamaşır kurutma makinesi fiyatları ya da kaliteli çamaşır kurutma makinesinin özellikleriyle ilgili sorulara cevap arar. Bosch, Siemens veya Arçelik çamaşır kurutma makinesi modelleri arasından tercihte bulunarak kurutma ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bütçenizden belirli miktar ayırarak yorucu ve zahmetli çamaşır kurutma işlemi için bir cihaz satın almaya karar verirseniz bu durumda da ne gibi özelliklere dikkat edilmesi gerektiği sorusu karşınıza çıkar. Çamaşır kurutma makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler öncelikle şu özelliklerdir:

Çamaşır kurutma makinesi modelinin kapladığı alan

Çamaşır kurutma makinesi alırken önce ürünü yerleştireceğiniz yeri belirlemiş olmalısınız. Yeni nesil yoğuşmalı çamaşır kurutma makinelerinin aksine bazı modellerin bacası bulunur. Buharlı çamaşır kurutma makinesi gibi bir cihaz almak istiyorsanız daha geniş alana ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak yoğuşmalı çamaşır kurutma makinesi modelleri ile tüketiciler bu problemin önüne geçebilir. Bu cihazlar buharı yoğunlaştırarak sıvı hale getirir ve daha az yer kaplar. Bosch, Arçelik, Profilo ya da Siemens çamaşır kurutma makinesi modelleri genellikle yoğuşmalı özellik taşımasıyla kullanıcı dostu ürünlerdir.

Makinenin tipine karar verdikten sonra satın alacağınız ürünün kapağının geniş açıya sahip olmasını da göz önüne almanız önemlidir. Ayrıca kurutma makinesi ile çamaşır makinenizi üst üste de yerleştirebilirsiniz. Bu özellik sayesinde de makinelerin kapladığı alandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Çevre dostu modellerden alırken

Esasen çamaşır kurutma makinelerinin enerji tüketimiyle ilgili özelliklerini bilmek önemlidir. Bu özellik, elektrik ve su tüketimi için harcayacağınız miktarı etkilediği gibi doğanın da korunması anlamına da gelir. Satın aldığınız çamaşır kurutma makinesi modeli doğaya saygılı olsun istiyorsanız A sınıfı cihazları tercih edebilirsiniz. Bu elbette ürünün fiyatına yansıyan bir özellik olarak karşınıza çıkar. Ancak bu ürünlerle yüksek kapasiteli çamaşırlarınızı hızlı bir şekilde kurutabilirsiniz. Ayrıca su ve elektrik tüketiminin önüne geçebilmek için akıllı nem sensörü bulunan çamaşır kurutma makinesi modelleri tercih edilebilir.. Böylece maksimum seviyede tasarruf edebilirsiniz. Ancak tasarruf edebilmek için cihazın içine daha az çamaşır koymanız gerekir.

Havalandırma özelliğine sahip kurutma makinesi modelleri

Havalandırmalı çamaşır kurutma makinesi çamaşırlara sadece sıcak hava üflemez. Aynı zamanda, giysilerinizi makine içinde havalandırır. Bu şekilde eğer sigara içilmiş bir ortamda çok zaman geçirdiyseniz vakit kaybı yaşamadan çamaşırları havalandırarak kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra zaman ayarlaması bulunan ürünler de hayatınızı kolaylaştırır. Zaman ayarlı makineler ile evinizde olmadığınız zamanlarda da cihazları ayarlayarak havalandırma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca kurutmalı çamaşır makinesi ya da çamaşır kurutma makinesi tercih ederken ihtiyacınız olan kapasiteyi de belirlemelisiniz. Siemens, Profilo ya da Bosch çamaşır kurutma makinesi çeşitleri kapasite bakımından ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek özelliklere sahiptir.

Sessiz çalışabilen çamaşır kurutma makinesi modelleri

Çamaşırlar kurutma makineleri ile çamaşırlar yarım saat gibi kısa sürede kurutulur. Böylece zahmetli kurutma derdinden kurtulabilirsiniz. Ancak çok gürültülü ürünler yerine daha az ses seviyesine sahip modelleri tercih edebilirsiniz. Bu nedenle cihazı satın almadan ürünlerin ne kadar ses çıkardığıyla ilgili bilgi almanızda fayda vardır.

Ayrıca bazı çamaşır kurutma makinesi modelleri kurutma özelliğinin yanı sıra giysilerinizin üzerindeki bakterileri de yok etme özelliğiyle dikkat çeker. Bu tipte makineler NFS sertifikasıyla bilinir. Bu ürünlerle çamaşırları makineden hijyenik bir şekilde alabilirsiniz. Üstelik kullanıcısına güven veren bu kurutma makineleri sayesinde bakterilerin yüzde 99’undan kurtulabilirsiniz.

Çamaşır kurutma makinesi alırken bilmeniz gereken ekstra özellikler

Çamaşır kurutma makineleri ekstra özellikleri bakımından ele alınırsa genellikle her cihazda benzer teknik detaylar görülür. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çıkartılabilir kurutma aparatları ve askılar
  • Paslanmaz çelikten malzeme kullanımı
  • Dokunmatik ekran
  • Zaman ve sıcaklı ayarı
  • Kırışıklık önleyici özellik
  • Ayarlanabilir farklı buhar modları

Çamaşır makinelerinin insanların hayatına kattığı olumlu yönlerin getirdiği kolaylıkları çamaşır kurutma makineleri devam ettirir. Giysilerinizi yıkamanın yükünü omuzlarınızdan alan çamaşır makinelerine ek olarak teknoloji desteği sayesinde çamaşırları kurutma problemi de ortadan kalkar. Farklı teknoloji markaları çok çeşitli teknik detaylarla cihazları güçlendirir. Bu çeşitlilik nedeniyle çamaşır kurutma makinelerinin taşıdığı farklı özelliklerin en anlama geldiğini bilmekte fayda vardır. Çok çeşitli özelliklerle zenginleştirilmiş kurutma makineleri teknolojiyi evinize taşır ve yaşamınızı kolaylaştırır.

Başa dön tuşu