Paten Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bireysel spor dallarını tercih edenlerin ve hem eğlenceli bir aktivite yapıp hem de kardiyo yapmak isteyenlerin seçimlerinden biri de paten. Ancak paten alırken nelere dikkat edilmeli ve hangi paten hangi amaçla kullanılıyor konusunda bilgi sahip olmanın paten keyfini doğrudan etkilediğini de unutmamak gerekiyor.

Sporu ve egzersizi yaşantımızda düzenli bir hale sokmak sağlığımızı doğrudan etkileyen bir gereklilik. Ancak yetişkinlik döneminde bir takım sporuna dahil olmak, bir spor dalında uzmanlaşmak ve hatta spor salonuna gitmek bile hepimiz için kolay değil. Eğer bir spor dalını hayatınıza dahil etmek istiyor ancak bunu bireysel olarak yapmayı tercih ediyorsanız paten kaymayı deneyebilirsiniz. Paten kaymaya karar verdikten sonra paten alırken dikkat edilmesi gerekenler konusuna odaklanmak hem sakatlanmaları ortadan kaldıracaktır hem de paten kaymayı hızlı bir şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır.

Hangi tip paten ne amaçla kullanılır?

Kendiniz veya sevdiğiniz biri için paten satın almaya karar verdiğinizde birbirinden farklı türde patenler olduğunu da göreceksiniz. Haliyle bu durum sizi hangi pateni almalıyım ve paten neye göre alınır sorularına götürecektir. Öncelikle karar verilmesi gereken konu paten almaktaki amacınızı belirlemektir. Yalnızca spor amaçlı paten satın almak istiyorsanız başlangıç için fitness patenler işinizi görecek bir seçim olacaktır. Ancak amacınız rampalardan atlamak, trabzanlarda kaymak ve ekstrem hareketler yapabilmekse bu durumda tercihinizi agresif paten modellerinden yana kullanmanızda fayda var. Doğru tarzda pateni satın almak sakatlanmaların önlenmesinde büyük bir role sahiptir.

Paten türleri neler?

Paten kaymaya heveslenenlerin paten alırken neye dikkat etmeli konusunun ilk maddesinin doğru amaç için kullanılan doğru paten türüne karar vermesi olduğunu öğrendik. Peki ama paten türleri neler ve hangi paten alınmalı? Paten kaymaya ilk defa başlayacakların seçimi genellikle fitnes patendir. Ancak bunun dışında birbirinden farklı amaçlarla kullanılan ve farklı modellerde birçok paten bulunmakta.

Fitness paten

Temel paten sürüşünü gerçekleştirmeye olanak sağlayan fitness patenler, başlangıç için herkese önerilen patenlerdir. Çocuklar da başta olmak üzere yetişkinlerin de kullanabildiği fitness patenler ile düz zeminlerde ufak denemeler yapabilir, spor amaçlı paten kaymak için ilk adımları atabilirsiniz. Paten kayarken aklımıza en çok takılanlardan biri de durabilme konusudur. Güvende hissetmek için patenlerde kaç fren olur konusunda bilgi sahibi olmak isteriz. Frenli paten türlerinden olan fitness patenlerde genellikle sağ ayakta bir fren sistemi vardır. Bu fren duruma istediğinde ayağın uç bölümünün havaya kaldırılarak topuk tarafında yer alan frenin yere değdirilmesi şeklinde kullanılır.

Urban paten

Dayanıklılığı ile ön plana çıkan patenler arasında yer alan urban paten fitness patenlerin bir üst segmenti olarak düşünülebilir. Düz zeminde kaymak konusunda uzmanlaşanların biraz daha bozuk zeminlere geçmek istediğinde tercih edebileceği bir paten türü olan urban patenleri başlangıç seviyesinde de kullanmak mümkün. Eğer uzun ömürlü bir paten sahibi olmak istiyorsanız ancak nasıl paten alınır konusunda bir tecrübeniz yoksa urban patenleri tercih edebilirsiniz.

Slalom paten

Çoğunlukla başlangıç seviyesini çoktan geride bırakmış, profesyonel bir patenci olmuş kişilerin tercihi olan slalom patenler manevra kabiliyeti yüksek, slalom yapmak için uygun modellerdir. Bu patenlerin topuk freni olmaması, başlangıç için tercih edilmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor. Slalom patenler hız ve manevra odaklı olduğundan fren sistemine sahip değillerdir.

Agresif paten

Agresif patenlerin tekerlekleri diğer paten modellerine göre küçük olup yine topuk freni bulunmayan bir paten türüdür. Yüksek zeminlerden atlamak ya da tırabzanlardan kaymak isteyenler için ideal olan agresif patenler adrenalin sevenlerin de tercihleri arasında yer alıyor. Bol antrenman ve profesyonel sürüşler sonrasında kullanım için uygun olan agresif patenler başlangıç aşamasında tercih edildiğinde dikkatle sürülmesi gereken modeller arasında yer almaktadır.

Hız patenleri

Başlangıç seviyesinde önerilmeyen ve dikkat sürüş gerektiren bu paten tipi diğer paten modellerine nazaran daha büyük çapta tekerleklere sahip olduğundan çok daha hızlı gitmeye olanak sağlar.

Patenlerdeki teknik detaylar neyi ifade ediyor?

Paten satın alırken aklıma takılanların başında hangi paten markası iyi ve hangi teknik detaylara sahip olmalı konuları geliyor. Patenler konusunda araştırma yapmaya başladıkça karşınıza tekerlek boyutu, rulman, tekerlek sertliği gibi teknik özellikler çıkacaktır. Eğer daha önce hiç paten kaymadıysanız ve kendiniz için bir başlangıç pateni arıyorsanız teknik detaylarda şunlara dikkat edebilirsiniz; Tekerleğin dönme hızını ifade eden rulman, genelde ABEC şeklinde ifade edilmektedir. İdeal olan ABEC 7. Tekerlek boyutunda ise 80 mm, başlangıç için uygundur. Tekerlek sertliği, bazı yerlerde A harfi ile ifade edilmektedir. Yine başlangıç için 80 A tercih edilebilir.

Pateninizi alırken sıklıkla kafa karıştıran detaylardan biri de paten kaç numara alınmalı konusudur. Yaygın inanç paten ayakkabısı standart ayakkabıdan bir numara büyük olmalıdır yönünde olsa da paten ayak numarası ile aynı olmalıdır. Tüm ayakkabılarda olduğu gibi paten ayakkabısı da model ve markalara göre farklılık gösterebilmektedir ancak beden tablolarından faydalanarak ayağınız için uygun olanı seçebilirsiniz.

Paten alırken nelere dikkat edilmeli konusu çocuklar için paten satın alınırken dikkat edilmesi gereken önemli bir noktayı da beraberinde getiriyor. Çocuk modellerinde farklı numaralara dönüşebilen seçeneklerin oması çocuğun uzun yıllar aynı patene binebilmesine olanak sağlamaktadır. Ayarlanabilir patenlerin çocuğun ayak numarasına uygun bir şekilde ayarlanması yani ne çok dar ne de bol olmaması güvenli bir sürüş için oldukça kritik bir detay.

Güvenlik önlemlerini alalım

Paten kayarken sakatlanmamak için alınması gereken önlemleri önemsemek hayatı önem taşıyor. Özellikle paten kaymaya yeni başlayanların birçok koruyucu önlemi alması gerekiyor. Paten alırken nelere dikkat edilmeli konusunun yalnızca peten seçimi ile değil paten kullanırken kullanılacak ekipmanlarla da doğru orantılı olduğunu unutmamak gerekiyor. Yalnızca çocuklar için değil, yetişkinler için de önerilen güvenlik emniyeti sağlayacak setlerden faydalanabilirsiniz. Seçeceğiniz setin içinde kask, bileklik, dizlik ve dirseklik mutlaka bulunmalıdır. Bununla birlikte kaskın yüksek çarpmalara karşı dirençli olması ve hava kanallarının bulunması, dikkat etmeniz gereken noktalar arasında. Elbette, güvenlik önlemleri bunlarla da sınırlı değil.

Patenle kaymaya elverişli bir zemin bulmak, yolun sağından ilerlemek ve arkadan gelen sesleri duymanızı engelleyecek müzik çalarları paten kayarken kullanmamak en önemli detaylar arasında yer alıyor.

Başa dön tuşu