Güle güle Chrome OS!

Google, 2009 yılının Temmuz ayında Chrome OS işletim sistemiyle alakalı olarak ilk duyurusunu gerçekleştirmiş; akabinde de aynı yıl içerisinde Kasım ayında ürünün tanıtımını yapmıştı. Daha sonraki süreçte kaynak kodları geliştiricilere açılmış ve ardından bir yıl geçmesiyle beraber de Chrome OS piyasaya çıkartılmıştı. Ancak, daha çok “internet odaklı” bu işletim sisteminin tarih olacağı konusu gündeme gelmeye başladı bile… 

Chroms OS’un hedefinin bir kısmı masaüstü bilgisayarlar olsa da, elbette ana odak bildiğiniz gibi taşınabilir bilgisayar ve özellikle de ultrabook’lardı. Ancak, kullanıcı kitlesinin artmaması ve Chrome OS’a geçiş olmaması sebebiyle beklenen kitleye ulaşılamadı.

29 Eylül’de Google’ın gerçekleştirdiği bir etkinlikle beraber duyurusu gerçekleştirilen Pixel C tablet bilgisayarın akabinde şirketin Chrome OS’a dair bu tarz bir adım atacağı dedikoduları gündemdeydi. Son olarak gelinen süreçle birlikte Android’le Chrome OS’un birleşmesi gibi bir durum söz konusu olacak.

Google Chrome OS’un tabanının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tamamen Android’e dayanacağı yönünde bilgiler olduğunu da ekleyelim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı