BİLGİSAYARTABLETTEKNOLOG'DAN

Hoş geldin Windows 8!

Windows 95’in şatafatlı bir lansman kampanyasıyla piyasaya sürülüşünü dün gibi hatırlıyorum. Türkiye’de ilk defa böylesine bir teknoloji olayı gündeme yerleşmişti. Mesleğe ilk başladığım yıllardı. Microsoft, yeni işletim sisteminin çıkış tanıtımlarına yaklaşık 300 milyon dolar harcamıştı, Rolling Stones’un müzikal açıdan orta yaş krizi sayılabilecek Start Me Up (Başlat Beni) şarkısına küçük bir servet ödemişler ve Empire State’i Windows’un renklerinde ışıklandırmışlardı.

Bu olayları hatırlamıyorsanız bile uzun süreli Windows kullanıcıları Windows 3.1’den Windows 95’e geçerken yaşanan ilk şoku anımsayacaktır.  Aslında Windows 7’den Windows 8’e geçiş adımının, daha büyük olmasa da, en az o zamanki kadar büyük bir adım olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Öyleyse sürprize hazır olun. Microsoft, Windows 8’i bir masaüstü bilgisayarda, dizüstü bilgisayarda ve tablette aynı seviyede çalışacak bir işletim sistemi olarak sıfırdan tasarlamış. İşletim sisteminin arayüzü Windows 7 Mobil ve Xbox 360 oyun konsolunun arayüzleriyle bariz benzerlikler içeriyor. Windows 8 kısaca; sizinle sabah uyanır uyanmaz ilk internet kontrollerinden öğlen eğlencelerinize, oradan da saatlerinizi harcadığınız işinize ve hareket halinde olduğunuz her an sadık bir dostunuz olmaya aday.

Peki, Microsoft bu işletim sistemini neden yaptı? Aslında basit, yapmamayı göze alamazdı. Steve Jobs geleneksel kişisel bilgisayar anlayışının öldüğüne dair açıklamasını biraz erken yapmış olsa da, günümüzde yaptığımız çoğu şeyin bilgisayar kullanımımızı artırmakta olduğu sır değil. Hepimiz her nerede olursak olalım iletişimde olabilmeyi, bir şeyler ortaya çıkarabilmeyi ve tüketebilmeyi istiyoruz. Bu da bizi akıllı telefondan, tabletten, ince ve hafif dizüstü bilgisayarlardan oluşan yeni teknolojik alet bolluğuna doğru götürüyor. Elimizde her durum için bir bilgisayar var ve masaüstü bilgisayarlar bu ortamda dışarıda kalıyor. Google ve Apple’ın taşınabilir ürün pazarından büyük lokmalar almasıyla birlikte, Microsoft’un da mobil ve tablet pazarında kalıcı olabilmesi için Windows’a ihtiyacı var.

Microsoft için iyi haber, kendilerinin hâlihazırda masaüstü sistemlerde baskın olması ve Windows 8’in, bir cihazında Windows 8 kullanıcı hesabı olan bir kullanıcının, başka bir aygıtından da hesabına erişilebileceği şekilde tasarlanmış olması. Şunu bir düşünün; evinizde dizüstü bilgisayarınızdaki dosyalar ve ayarlarınız aynı şekilde siz işe giderken elinizdeki tablette ve isterseniz işyerinizdeki masaüstü bilgisayarda. Aynı bilgi, aynı sizin istediğiniz şekilde ve her cihazınızda size yeniden sunuluyor.

Her yeni keşifte müthiş bir heyecan veren öğrenme evresiyle birlikte Windows 8 konusunda mutlu olduğumu söylemeliyim. Umarım PCnet’in bu ayki kapak dosyasını okuduktan sonra siz de bu mutluluğu paylaşırsınız.

Başa dön tuşu