HP ve SanDisk yeni bir bellek teknolojisi üzerinde çalışıyor

Geçtiğimiz hafta; Intel ve Microsoft başta olmak üzere Dell, HP ve Lenovo’nun bilgisayar satışlarını artırmak adına ortak bir proje kapsamında bir araya geldiklerinin haberini yayımlamıştık. Dev firmalar bir yandan satışa yönelik çalışmalar gerçekleştirirken diğer bir taraftan da hakim oldukları alanlarda kendi teknolojilerini ileriye taşımak adına çeşitli adımlar atıyorlar. Son olarak HP ve Samsung’un yeni bir depolama teknolojisi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Her ne kadar günümüzde bilgisayarlarda depolama ve RAM birimi ayrı ayrı sunuluyor olsa da, önümüzdeki dönemlerde tek tip bir bellek sistemine geçiş yapılabilir. Yani kısa süreli ve uzun süreli depolama birimini birbirinden ayırmaktansa, altyapı hazırlandıktan sonra ilerleyen dönemlerde bu iki birim tek bir cihazla birlikte kullanılabilir hale gelebilir.

Bu anlamda ilk adımları atan HP ve SanDisk, flaş belleklerden 1000 kat daha hızlı olacağı söylenen depolama teknolojisi üzerinde yoğunlaşmış durumda. 2018 – 2020 yılları arasında az önce bahsettiğimiz şekilde tek tip özel bir depolama birimiyle karşılaşabiliriz. Bir süredir benzer şekilde flaş depolama çözümlerine kıyasla 1000 kat daha hızlı olacak bir depolama biriminin Intel ve Micron tarafında hazırlandığı biliniyor. Hatta bu çalışma 3D XPoint adıyla anlıyor ve muhtemelen gelecek yıl içerisinde ayrıntıları net bir şekilde ortaya çıkacak ve hatta ilk örnekler bile piyasaya çıkabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu