Teknoloji

Kelime Oyunları Nasıl Oynanır?

Hafızayı güçlendirmenin, kelime dağarcığını genişletmenin ve sevdiklerimizle bir araya gelerek eğlenmemizin etkili yollarından biri kelime oyunlarını hayatımıza dahil etmek. Birbirinden farklı türlerde olan kelime oyunları nasıl oynanır sizin için derledik.

Kutu oyunları özellikle kalabalık ailelerin vazgeçilmez eğlencelerinin başında. Bu eğlencenin de olmazsa olmaz karakterlerinden biri kelime kutu oyunları. Bol eğlence kadar bol karşıt fikrin de havada uçtuğu kelime oyunları sayesinde çocukların yeni kelimeler öğrenmesi, duygularını farklı şekillerde ifade etmesi ve aile içi iletişimin de sağlanması mümkün oluyor. Kelime oyunları nasıl oynanır sorusunun standart bir cevabı yok, zira en iki kişiyle ve yaratıcılık kullanılarak demek mümkün olsa da, kelime kutu oyunu sanılanın aksine yalnızca harflerin bir araya getirilerek farklı kelimeler türeilmesi şeklinde değil.

Kelime oyunları neler?

Çoğumuzun cep telefonlarında da bulunan kelime oyunu, uzun yıllardır evlerimizde de olan kelime türetme kutu oyunu benzeri bir sistemde çalışıyor. Ancak arkadaşlarla ve aile ile bir araya gelerek oynandığında elbette çok daha eğlenceli zaman geçirmemize olanak tanıyor.

Harflerin bir araya getirilerek anlamlı kelimeler türetilmesini sağlayan kelime oyunu kutu oyunları arasında en yaygın oynananlardan ancak yasaklı kelimenin söylenmemesi ve verilen diğer kelimeler ile anlatılmaya çalışılarak oynanan oyunlar, kelimelerin ağıza yerleştirilen bir aparat sayesinde daha zor anlaşılır söylenmesi sonucunda tahmin edilmesinin beklendiği oyunlar ve farklı kelimeler seçilerek hikaye anlatımının yapılmasının gerektiği oyunlar gibi birbirinden çok farklı kelime oyunları var.

GittiGidiyor’da Redka Kelime Oyunu, Scrabble, Hadi Bakalım, X Kelime, Kelime Üretme Oyunu, Magic Words, Kelime Avı gibi popüler kutu oyunlarını bulabilirsiniz.

Kelime oyunları oynamak zor mu?

Yapılan bir araştırma kelime oyunu oynamak istemeyenlerin kelime dağarcıklarına güvenmemeleri olduğunu gösteriyor. Ancak bu yaygın bir yanılgı. Merkezde eğlencenin tutulmasının gerektiği kelime oyunlarına kendinizi kaptırdığınızda, yeni kelime bulamama korkusunu da yendiğinizi fark edeceksiniz. Akıcı konuşma konusunda da refleksler kazanmaya yardımcı olan kelime oyunları topluluk karşısında konuşma kaygısı, iletişim sorunları gibi bir çok alanda tedavi amaçlı da kullanılan yöntemler arasında.

Kelime oyunları nasıl oynanır konusunun ilk maddelerinden biri eğlenceli ve samimi bir grupla olacaktır. Oyunu oynayan kişilerin birbirini iyi tanıması, birbiri ile iletişiminin kuvvetli olması ve birbirlerine karşı esnek olmaları kelime oyunlarını daha eğlenceli bir hale getirecektir.

Hangi kelime oyunu hangi yaşa uygun?

Çoğunlukla aileler tarafından oynanan kelime kutu oyunu nasıl oynanır konusu aile fertlerine ve ailedeki çocukların yaşlarına göre farklılık gösterecektir. Okuma yazmanın bilinmesini gerektiren kelime oyunlarını çocuklarınızın yaşına göre uyarlamak ve tüm aile için eğlenceli hale getirmek istiyorsanız size bazı önerilerimiz var.

Ufak yaştaki çocukların harflerin bir araya getirerek oynandığı kelime oyunlarını kolay oynayabilmesi için belirlenecek bir harfle başlayan kelimleler üretme veya birbirinden türeyen kelimeler yerine, hayvan isimleri, yemek isimleri, şehir isimleri gibi kelimelerin türetilmesi üzerine bir oyun kurmak yoluna gidebilirsiniz. Daha büyük yaşlarda belirli bir konu belirleyerek bu konu hakkında kelimeler türetirken, konu üzerine bir aile sohbetinin de yapıldığı farklı türde oyunlar oynayabilirsiniz.

Çocukların ve yetişkinlerin zihin gelişimine, konsantrasyonuna ve dil gelişimine oldukça büyük bir katkısı olan kelime oyunlarını özellikle bir amaca yönelik seçerken hangi kelime oyunu ve türünün daha uygun olduğunu bulmak için basitlik ve zorluk seviyesine bakmak doğru olacaktır. Çoğunlukla yaş grubunun belirtildiği kelime oyunlarından bazılarında konu ve tema odaklı hazırlanmışlara rastlamak mümkündür.

Başa dön tuşu