Elektrikli Kaykay Nasıl Kullanılır?

Yeni nesil bireysel ulaşım araçlarının gittikçe arttığı bu çağda etrafta birçok elektrikli kaykay görmeye ve hatta bunları kullanamaya heves etmeye başladık bile. Eğer siz de bir elektrikli kaykay satın almak isteyenlerdenseniz, elektrikli kaykay nedir ve elektrikli kaykay nasıl kullanılır konusuna değindiğimiz bu makale tam size göre.

İlk versiyonlarını geçmişin bilim kurgu filmelerinde gördüğümüz elektrikli kaykaylar hayatımıza alışveriş merkezi gibi kapalı alanlarda kullanılmaya başlanmasıyla girdi. Artık sokaklarda sıklıkla görebildiğimiz elektrikli kaykay nedir ve nasıl bir çalışma sistemine sahip inceleyelim.

Bir bilimkurgu klasiği olan Geleceğe Dönüş’ü izleyenler, Martin’in uçan kaykayını hemen hatırlayacaktır. Her ne kadar zaman içinde yolculuğu henüz sağlayamasa da, gitmek istediğimiz yere bizi hızlıca ve hatta aracımızı yanımızda taşıdığımız hissini veren, yani sürmediğimizde taşıyabileceğimiz bir icattan söz ediyoruz, elektrikli kaykay nasıl bir şey sorusunun tartışmasız ilk cevaplarından biri; pratik olacaktır.

Elektrikli kaykay şarj edilebilir bir batarya ile çalışan, tekerlekli ve tek kişilik bir ulaşım aracı. Formunun kaykaya benzemesi ile adını İngilizce board kelimesinden alarak, elektrikli kaykay hoverboard olarak da anılmakta.

Cihaz, üzerindeki dijital jiroskop modülleri ve hız sensörleri sayesinde kullanıcının ağırlık merkezi doğrultusunda kendisini hareket ettirebilecek teknolojiye sahip. Bu sayede elektrikli kaykay üzerindeki sürücü az enerji kullanarak ve denge sağlayarak bir yerden bir yere, öne ve arkaya rahatlıkla gidebiliyor ve kendi etrafında dönebiliyor.

Elektrikli kaykay nasıl çalışır?

Eğer mekanik olarak elektrikli kaykay nasıl yapılır konusuna meraklıysanız ufak bir motor ve tekerlek sisteminin standart bir kaykay formuna oturtulmasının çok daha ötesindeki bir mekanizmadan bahsettiğimizi de bilmeniz gerekiyor.Dışarıdan bakıldığında iki tane tekerler, tekerlek çevresinde çamurluklar, sensörlü ayak basma yerleri, led lambaları görünen elektrikli kaykaylar dijital elektronik jiroskop ve hız sensörleri sayesinde, kullanıcının ağırlık merkezine bağlı olarak dengeyi ve hareketi kontrol eder. Akıllı kontrol sistemi denilen sistem, tekerleklerin içindeki fırçasız motorları çalıştırır. Dinamik eylemsizlik stabilizasyon sistemi öne ve arkaya hareket ederken dengeyi sağlamaya yarar. Yani elektrikli kaykay nasıl çalışır konusu sensörleri ve akıllı kontrol sistemini içeriyor.

Elektrikli kaykaya binmek zor mu?

Çoğu insan elektrikli kaykaya binmek konusunda tedirginlikler de yaşayabiliyor. Denge konusunun kritik bir rol oynadığı elektrikli kaykaya nasıl bilinir konusunda bazı hususlara dikkat etmek güvenlik açısından oldukça önemli. Cihazın şarjının kontrol edilmesi bu güvenlik önlemlerinin başında geliyor. Bireysel aracınızı yani elektrikli kaykayınızı kullanırken birden şarjın bitmesi tatsız bir deneyim olacağından, kullanım öncesi şarj kontrolünün yapılması gerekiyor.

Elektrikli kaykaya binerken, ilk önce bir ayağınızı cihaza atıp, tam oturtup dengesini sağladıktan sonra diğer ayakla tüm vücut ağırlığınızı dengede vererek cihazın üzerine çıkabilirsiniz. Cihaz üzerinde dengeyi sağlamak ortalama 5 dakika sürecektir. İlk denemelerde denge kaybı olabileceğinden, trafiğe kapalı, düştüğünüzde zarar görme riski taşımadığınız yerlerde denemek doğru olacaktır.

Zamanla ağırlık merkezini dengelemeyi ve dönüşlerde yumuşak bir dokunuşla yön değiştirme refleksini kazanacağınızı aklınızda tutmanızda fayda vardır. Vücut ağırlığını dengeledikten sonra dizleri hafif kırıp, tüm vücudunuzla öne veya arkaya doğru eğimlendiğinizde elektrikli kaykay o yöne doğru gitmeye başlayacaktır. Ağırlık merkezini yönlendirerek hareket edersiniz. Örneğin ağırlık merkezinini öne doğru arttırdıkça kuzey yönüne doğru hızlanırsınız.

Elektrikli kaykay kullanırken sağa veya sola dönmek için vücudunuzu çevirerek ayaklarınızın ağırlık merkezini döndürebilirsiniz. Durmak içinse tekrar düzlemsel sabitliği yakalayıp, elektrikli kaykay tam durduğu zaman inebilirsiniz.

Elektrikli kaykay kaç km gider sorusu da oldukça sık sorulan sorulardan biridir. Saatte ortalama 32 km’ye kadar hızlanabilen aracınızda hızlı giderken yapacağınız dönüşlerde merkez kaç kuvvetinin üstesinden gelmek için ağırlığınızı diğer yöne vermelisiniz.

Elektrikli kaykayın elektrikle şarj edilmesi bunun düzenli olarak kontrol edilmesi gerekliliğini de beraberinde getiriyor. Elektrikli kaykay nasıl şarj edilir sorusunun cevabı standart bir bilgisayarı veya telefonu şarj etmekten farklı değildir. Ancak harcadığı gü daha fazla olduğundan daha uzun süre alacağı bilinmeli ve seyahat öncesi planlamalar buna göre yapılmalıdır.

Başa dön tuşu