Masaüstü bilgisayardan vazgeçemeyenlere: Hepsi bir arada PC

Taşınabilir cihazların sunduğu nimetlerden hepimiz severek faydalanıyoruz. Fakat kabul etmek gerekir ki geniş bir kullanıcı kesimi için (ki bendeniz de onlardan biriyim) masaüstü bilgisayarın cazibesi hâlâ sürüyor. Ofis veya ev düzeninde masada duran kaliteli büyük bir ekran ve devasa performans sunan bir kasa kimi mutlu etmez ki? Fakat artık bu kadar büyük bir alan ayırmak istemiyor musunuz? Size iyi bir haberim var. Muhtemelen adını duymuş ve örnek modeller görmüşsünüzdür ama bilmeyenler için bu yazıda, hepsi bir arada bilgisayarlardan bahsedeceğim.

Hepsi bir arada PC-2

Tek gövdede komple çözüm

Hepsi bir arada (all-in-one) bilgisayarlar kasayla monitörü bir araya toplayıp alandan tasarruf etme imkânı veriyor. Bu tasarımın sıkıntı, bileşenlerin çoğu durumda sonradan terfi edilememesi. Bu yüzden satın alma aşamasında olabilecek en iyi modeli seçmelisiniz ki kısa süre sonra demode hale gelmesin.

Hepsi bir arada PC-3

Windows 8’le başarılı bir dokunmatik ekran desteği geldi ama önerim dokunmatik ekrandan ziyade daha geniş bir ekrana (en az 23 inç), belleğe (en az 8 GB) ve hızlı bir işlemciye yatırım yapmanız; en sonunda bütçeniz yeterse dokunmatik ekrana bakmanız. Masaüstünde dokunmatik ekran sandığınız kadar kullanışlı bir şey değil. AMD işlemci içeren bilgisayarların Intel işlemcili olanlardan daha ucuz olduğunu göreceksiniz ama aynı zamanda performansları daha düşük olacak. Intel’in dördüncü nesil Core ailesinde yer alan işlemciler (model numarası 4 ile başlayan Core i3, Core i5 ve Core i7 seçenekleri) son derece hızlı ve güç tüketimleri düşük. AMD işlemcilerse çok daha iyi bütünleşik grafik yongasına sahip.

Hepsi bir arada PC-4

Kendiliğinden pilli modeller de var

Son nesil oyunları oynamak istiyorsanız harici bir ekran kartına (AMD de olur NVIDIA da.) sahip olan modellere bakmalısınız. SSD sayesinde son derece hızlı bir sistem elde edebilirsiniz ama bu tür sürücüler genelde sınırlı kapasite sunuyor. Geleneksel bir sabit diskle (500 GB ya da üstü) birlikte kullanılan 32 GB gibi çok küçük kapasiteli SSD ideal sonuç doğurabilir.

Bazı hepsi bir arada bilgisayarlar ayarlanabilir ayakları sayesinde daha geniş açı desteği veriyorlar. Odadan odaya taşıyabileceğiniz bir masaüstü bilgisayar istiyorsanız pille de çalışabilen hepsi bir arada bilgisayarlara bakabilirsiniz.

 

[wonderplugin_carousel id=”131″]
Başa dön tuşu