Microsoft, görme engelliler için şehirleri sesli tarif edecek

Her ne kadar son dönemlerde teknoloji daha çok “eğlence” alanında birçok kişi tarafından kullanılıyor gibi görünse de, geliştirilen farklı ürünler; sağlık konusunda da farklı birçok alanda devrim gerçekleştirilmesine imkan tanıyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook’un görme engellilere yönelik bir proje başlattığını ve önümüzdeki süreçte Facebook’ta olan biten her şeyin görme engelli kullanıcılara özel olarak sesli şekilde sunulacağının bilgisini vermiştik.

İlgili Haber: Facebook, görme engelliler için yapay zekayla fotoğrafları okuyacak

Diğer birçok dev firma da bu alanda teknolojiler geliştirme konusunda kararlı. Microsoft, yaklaşık iki yıldır Cities Unlocked teknoloji üzerinde çeşitli çalışmalar yapıyor ve hatta bu süreçte izlenen yolla birlikte şu an önemli bir aşama katedilmiş durumda. Microsoft’un bu teknolojisi, görme engelli kişilerin şehir içerisinde kolayca yer – yön bulmalarını temel alıyor. Böylece görme engelli kişiler de hareket kabiliyetini çok önemli bir oranda artırmış oluyor. Elbette Microsoft bu teknolojiyi yalnızca kendisi hazırlamıyor; GN Store Nord isminde özel cihazlar hazırlayan bir şirket de bu projeye destek veriyor. Yine özel olarak hazırlanan sensörlerle birlikte pusula, jiroskop ve ivmeölçer cihazlarla donatılan kulaklıkla birlikte görme engellilere yer ve yön bilgisi sesli bir şekilde sunulacak. GPS üzerinden konum belirleme yapılarak; görme engellilerin konumuna göre çevresindeki nesneler, binalar ve diğer ayrıntılar sesli bir şekilde aktarılacak. GPS sistemi de Microsoft’un Soundscape uygulaması sayesinde sağlanıyor.

Görme engelliler az önce de belirttiğimiz şekilde bulunduğu konumda çevresinde olan nesnelerle alakalı bilgilere sahip olabildiği gibi aynı zamanda gideceği konuma dair bilgileri de sesli bir şekilde alabiliyor. Aynı zamanda GPS bağlantısının kapalı bölgelerde düzgün çalışmadığı düşünülerek sistemin Bluetooth’tan güç alınması sağlanmış. Böylece kapalı bir mekana girildiğinde de aynı şekilde hizmetten yararlanmaya devam edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı