Oyun dünyası yasta: Nintendo Başkanı Satoru Iwata öldü

Nintendo Başkanı Satoru Iwata’nın, safra kanalı büyümesi nedeniyle cumartesi gecesi hayata vea ettiği şirket tarafından açıklandı. 55 yaşında ölen Iwata, kariyeri boyunca pek çok ikonik oyunun yapımında önemli roller üstlenmişti.

Uzun süredir tedavi gören Satoru Iwata’nın ölümü, oyun dünyasında büyük üzüntü yarattı. Genç ve dinamik yaşam tarzıyla bilinen Iwata, geçen yıl bir ameliyat geçirmiş, video oyunu konferans E3 sırasında fenalaşarak etkinliklerden ayrılmıştı.
Yönetmen olarak girdiği Nintendo’da CEO’luğa kadar yükselen Satoru Iwata, son yıllarda kan kaybeden şirketinde daima moralleri yüksek tutmaya çalışan güleryüzlü bir yönetici olarak anılıyordu.

2000’de şirketin başına geçen Iwata, Nintendo’yu hayal edilemeyecek kadar iyi bir konuma getirmişti. Nintendo 3DS’in hayal kırıklığı yaratan düşük satışları sebebiyle oluşan zararı kendi hatası olarak üstlenip maaşının yarısından kesinti yaparak örnek bir davranış göstermişti.

Oyun donanımları dünyasının bu güzel insanını biz de Teknolog olarak sevgi ve saygıyla anıyoruz. Yaptığım her şey için teşekkürler Satoru :-(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı