Partner bulma sitesinin üye bilgileri çalındı

Dünyanın en büyük seks partneri bulma ve eş değiştirme sitesi AdultFriendFinder’a yapılan dijital saldırıda 300 milyon kullanıcının bilgileri çalındı. Siteye üyelerine dönük şantaj ihtimalleri üzerinde duruluyor. 300 milyondan fazla üye sayısı ile Twitter’ı zorlayan AdultFriendFinder, dünyanın en büyük seks partneri arama ve eş değiştirme servisi olarak tanınıyor.

AdultFriendFinder, şimdi büyük bir krizin kaynağı olabilir. Hacker saldırısına hedef olan sitede 300 milyon kullanıcının hesap bilgilerinin hacker’ların eline geçtiği anlaşıldı.

Çalınan bilgiler arasında kullanıcıların e-posta hesapları, kredi kartı bilgileri, şifreleri ve fotoğrafları da yer alıyor.

Ayrıca kardeş seks sitelerine ait toplamda 112 milyon hesabın da aynı sunucularda tutulması sebebiyle, toplamda 412 milyon kişinin özel bilgileri çalınmış durumda.

Daha önce benzer bir işleve sahip olan Ashley Madison servisine yapılan saldırıda kullanıcı hesapları ortaya çıkmıştı ancak orada etkilenen kullanıcı sayısı sadece 32 milyondu.

ÜNLÜ KİŞİLERİ HEDEF ALIYORLAR

Hesapları çalınan kişiler arasında devlet kurumlarında önemli bürokratların, memurların, güvenlik görevlilerinin bulunması halinde hacker’ların bu bilgileri rakip ülkelerin istihbarat servislerine satmaları ve onların da bu bilgileri şantaj için kullanma riski bulunuyor.

Ayrıca ortaya çıkan bir diğer önemli gerçek de siteye üye olmayı sakıncalı bulup hesaplarını sildirmiş olan 15 milyon kişinin hesap bilgilerinin aslında silinmemiş olması.

Özellikle bu hesapların, kişilerin gerçek kimlikleri hakkında ipuçları barındırdığı, bu yüzden de silinmesinin talep edildiği tahmin ediliyor. Site yönetiminin, hesap bilgilerini silmeyerek bu kişileri büyük riske atmış olabileceği düşünülüyor. (kaynak: shiftdelete)

Başa dön tuşu