Robot işçiler havaalanında çalışmaya başladı

DUVAR – Teknolojinin gelişmesiyle birlikte robotların kullanımı gün geçtikçe artıyor. Şimdi de Hitachi tarafından üretilen 90 cm boyundaki insansı robotları havalimanlarında yönlendirme göreviyle iş başı yaptı.

İnsansı robotlar, havalimanı içerisindeki havayolu şirketlerini, mağaza ve restaurantları bulmak noktasında dijital ekran desteği ile müşterileri yönlendirme görevine sahip olacaklar. Tekerlekli ayakları ile hareket kabiliyetini sağlayan insansı robotlar, Japonya ile İngilizce arasında dil tercümesi gerçekleştirebiliyor.

2016 yılının başlarında test aşamasına başlayan insansı robotların, ilerleyen süreç sonrasında durumlara tepki verme sürelerinin hızlandığı belirtiliyor. Hitachi’nin 2005 yılında başlattığı EMIEW robotlarının serisinin üçüncü sürümü olan insansı robotlar, 3.7 mph (6 km/h) hıza sahip durumda.

DÜŞERSE KENDİ KALKABİLİYOR

Robotlar, dış yüzeyine yerleştirilen sensör izleme teknolojisi desteğindeki yapay zekaya sahip beyni ile durumlara tepki verebiliyor. Bulut tabanlı sistem ile müşterilerle kurduğu diyaloğu depolayabilen robotlar, böylece kendilerine bir hafıza yaratabiliyorlar.

İnsansı robot, oldukça kalabalık Tokyo Uluslararası Havalimanı’nda düşmesi halinde ise dış müdahale olmadan kolaylıkla ayağa kalkabiliyor. Hitachi’nin gelecek süreçte dünyanın her yerindeki havalimanlarında söz konusu teknolojiyi uyarlamak adına projeleri olduğu ifade ediliyor. İsviçre, Cenevre Havalimanı ve Hollanda, Amsterdam Schiphol Havalimanları’nda insansı robot çözümler deneme aşamasında değerlendiriliyorlar. ABD, Indianapolis Havalimanı’nda da benzer bir projenin testleri devam ediyor.

Haberin kaynağı

Başa dön tuşu
Kapalı