Teknoloji

Samsung Galaxy Z Fold3 Özellikleri

Katlanabilir telefon hayalini en ideal biçimde hayata geçiren Samsung, Galaxy Z Fold serisinin yeni modelinde gösterdi ki bu işin peşini bırakmak niyetinde değiller. Daha tanıtılmadan hakkında pek çok dedikodu, ekran görüntüsü ve fotoğraf paylaşılan bu yeni katlanabilir model nihayet gün yüzüne çıktı.

Katlanabilir telefon pazarının en dikkat çeken serisi, yeni modeli Samsung Galaxy Z Fold 3 ile daha da sağlamlaştı. Tasarım olarak değerlendirmek gerekirse, ilk bakışta Galaxy Z Fold 2 modeline oldukça benzediğini söyleyebiliriz. Telefonun ön yüzünü büyük oranda ekran kaplıyor ve iç kısımda da çok ince çerçeveli ekran bulunuyor. Elbette ilk bakıştaki bu benzerliğin ötesinde önemli yenilikler de yok değil.

S Pen desteği fark yaratıyor

Samsung Galaxy Note serisinde görmeye alıştığımız S Pen, Z Fold 3’ün önemli yeniliklerinden biri. Ekranı koruyan film kaplama, önceki modele göre %80 daha dayanıklı olarak açıklandı. Üstelik Samsung, bu yeni telefon için iki S Pen modelini kullanma şansı veriyor. S Pen Fold Edition ve S Pen Pro adlı bu kalemler, yalnızda Z Fold 3 ile değil, S Pen destekli diğer cihazlarla da kullanılabiliyor.

Üzerinde bulunan anahtar sayesinde S Pen ve Z Fold modları arasında geçiş yapmak da mümkün. Klasik S Pen düğmelerine de ayrıca yer verilmiş. Klasik not defterine not alır gibi ekranda not almayı kolaylaştıran bir telefon olduğunu kabul edelim. Çok daha yüksek bir tepkiselliğe sahip olan yeni S Pen’ler, katlanabilir telefonu daha da öteye taşıyor.

Ekranlarıyla gönülleri fethediyor

Telefonun iç bölümündeki 7,6 inç ekranın çözünürlük değeri (2208×1768 piksel) önceki modelle aynı olsa da, 373 ppi keskinlik ve netlik değerinin faydaları çıplak gözle görülebiliyor. Dynamic AMOLED 2X ekran, yüksek parlaklığıyla da iyi bir görsel deneyim sunuyor. Ekranın menteşe bölümü yine de fark ediliyor ancak bu büyük bir sorun değil.

Buna da göz atın: Samsung Galaxy Z Flip3 özellikleri nelerdir?

Yeni nesil üst segment akıllı telefonlarda yaygınlaşan ekran altı kamera teknolojisi, Galaxy Z Fold 3’te öne çıkan bir özellik. Bu sayede kesintisiz bir ekran deneyimi sunulmuş. Ekranın alt bölümündeki bu selfie kamerasının çözünürlüğü ise 4 megapiksel. Fakat bu telefonun ana kameralarıyla da selfie çekmek çok kolay. Ekran altı kamerasını online toplantılarda kullanmak daha anlamlı görünüyor.

Kapaktaki ekranın üst bölümünde de bir selfie kamerası bulunuyor. Arka bölümde ise 12 megapiksel çözünürlüklü geniş, ultra geniş ve telefoto kameralar var. Önceki modele göre telefoto kameraya optik görüntü sabitlemenin eklenmesi bir fark olarak yazılabilir.

Donanım ve yazılımda güç gösterisi

Yazılım tarafında da karşımıza Android 11 ve One UI 3 ile çıkan Galaxy Z Fold 3, çoklu görev özelliklerinin yanına yenilerini eklemiş. Aynı uygulamaya ait iki pencereyi yan yana açma, Takvim ve benzeri uygulamalarda menü sütununun boyutunu küçültme, kenarda bulunan ve favori uygulamalara hızlı erişim sağlayan kenar çubuğu gibi yazılım tabanlı özellikler mevcut.

Performansta da anlamlı bir iddiasından bahsetmek mümkün. Snapdragon 888 işlemci, 12 GB RAM, 256 GB dahili hafıza, eSIM ve çift fiziksel SIM gibi özelliklerle Galaxy Z Fold 3, günümüzün amiral gemisi telefonlarında gördüğümüz teknik özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Pil olarak da 4400 mAh ile yine anlamlı bir duruş sergilemiş bu yeni katlanabilir model. Dolby Atmos destekli stereo hoparlörler de tatmin edici.

Başa dön tuşu