Samsung’un yeni televizyonu UE65JS9000

Samsung, HDR ve UHD teknolojilerine sahip yeni televizyonu UE65JS9000’u tanıttı.

UE65JS9000, rakipleri hala normal yüksek çözünürlük teknolojilerini sunarken, HDR ve UHD gibi iki zengin yeteneğe sahip bir model olarak göz dolduruyor.

HDR, High Dynamic Range’ın kısaltması olarak kullanılıyor ve ekrandaki görüntüye genişletilmiş ışık ve renk ayarlarının uyarlanmasını sağlıyor. Kısacası ekrandaki görüntüler çok daha renkli ve canlı bir görünüme kavuşuyor. HDR teknolojisinin mümkün olabilmesi için TV cihazının normal cihazlara göre çok daha derin renk ve ışık sağlayabilmesi gerekiyor. Bu da kolay ve ucuz bir iş değil.

Televizyonun HDR görüntüler elde edebilmesi için aynı HD yayınlar gibi, içerik sağlayıcıların HDR yayın yapması gerekiyor. Türkiye’de henüz HDR yayına geçme planı yapan yayıncı olmasa da dünyada Netflix gibi yayıncılar kısa süre sonra HDR yayına geçmek için hazırlık yapıyorlar. Türkiye’ye gelmesinin de çok uzun sürmeyeceğini tahmin edersiniz.

Aynı zamanda UHD (4K) çözünürlüğe sahip televizyon ile 4K filmleri izlemeniz mümkün olacak ve eğer internet bağlantınızın gücü yetiyorsa, YouTube gibi online servislerdeki 4K içerikleri de artık takılmadan seyredebileceksiniz.

UE65JS9000’da kullanılan yeni Nano Cyristal renk sistemi profesyonel sinemalarda kullanılan  Digital Cinema Initiative (DCI) renk sisteminin %93’ü oranında renk üretebiliyor. Yani evinizde, gerçek bir sinema salonundakine yakın canlılıkta görüntüler elde edebiliyorsunuz.

Televizyonun yurt dışındaki 6000 Pound’luk fiyatı kullanıcıları biraz üzebilir ancak Samsung’un UE65JS9000’u Türkiye’ye getirirse fiyat etiketinde hangi rakamı kullanacağı şimdilik belirsiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu