Siri, araştırmalara göre en başarılı kişisel asistan

Bir süredir akıllı telefonları sesle yönlendirebileceğimiz kişisel asistanlar mevcut. Apple tarafında iOS 8 ile birlikte hayatımıza dahil olan Siri’nin, yapılan araştırmalar neticesinde kullanıcısını en iyi anlayan ve en doğru cevaplar veren kişisel asistan olduğu ortaya çıktı. 

Android tarafında Google Now desteğiyle ve Windows Phone platformuna ise Cortana sayesinde sunulan kişisel asistanlar arasında “sorulara en az hatalı şekilde cevap vermesi” şeklinde gerçekleştirilen araştırmanın galibi Apple’ın Siri’si oldu. Yöneltilen soruların yalnızca %2.6’lık kısmında hatalı cevap veren Siri, diğer kişisel asistanlar karşısında başarısını ortaya koydu. Google Now’da %4 oranında olan yalnız cevap verme payı, Cortana’da ise %8 seviyesinde.

Ayrıca bildiğiniz kullanıcılar tarafından yöneltilen sorulara veritabanında herhangi bir karşılık bulunmuyorsa cevap için internete yönlendirme yapılıyor. Yani yöneltilen soru doğrudan internette aranarak, cevapların görüntülenmesi sağlanıyor. Bu alanda da Siri’nin rakiplerine göre başarılı olduğu ortaya çıktı. Siri ve Google Now, sorulan sorular karşısında internete yönlendirme konusunda %5’lik bir paya sahip. Cortana ise %7 oranında internete yönlendirme yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı