Tabletinizin Pil Ömrünü Artıracak 5 İpucu

Yoğun kullanımın ardından tam da en ihtiyaç duyduğunuz anda şarjı biten tabletinizin pil süresini uzatabileceğinizi biliyor muydunuz? Aslında alacağınız çok basit tedbirler bu konuda size yardımcı olacaktır. Şarj etme olanağınızın bulunmadığı bir yerde tabletinizin sizi yarı yolda bırakmaması için dikkat etmeniz gereken beş temel ipucunu yazdık.

1.Arka planda çalışan uygulamaları kapatın

iOS ve Android tabanlı tabletlerin arkaplanda çalışan uygulamaları, tabletlerin RAM’inde yer kapladığı gibi işlemcisinin de pasif çalışmasına neden olur. Dolayısıyla kullanıcı cihaz üzerinde işlem yapmasa bile tablet, pili aktif şekilde tüketmeye devam eder. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için kullanmadığınız uygulamaları mutlaka kapatmalısınız.

2. Ekran parlaklığını düşürün

Tabletlerde pili en çok harcayan donanım, parlaklık seviyesi yükseltilmiş ekranlardır. Zira tabletlerin büyük ekranları halihazırda yoğun enerji gerektirdikleri gibi, parlaklık seviyesi yükseltildiğinde pil tüketimi daha da artarak tabletinizin şarjının belirgin şekilde hızla azalmasına neden olur.

tablet 2

3. Gerekmedikçe kablosuz ağı kapatın

Arkaplanda çalışan uygulamalar ve ekran parlaklığı kadar tabletin pil performansını etkileyen bir diğer husus da kablosuz ağlardır. İnternet bağlantısının devamlı aktif olarak kalması, sosyal ağlardan gelen bildirimler ve kullanıcıdan habersiz yapılan güncellemelerle pilin hızla tükenmesine yol açar. İnternet kullanımı ile ilgili yapılan bir diğer hata da, WiFi’ı açık bırakıp mekan değiştirdiğinizde ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda cihazınız sürekli WiFi noktası arayacağından, bu da pilin boş yere hızla harcanmasına sebep oluyor. Dolayısıyla kablosuz bağlantı kurduğunuz lokasyondan uzaklaştığınızda, cihazınızın ayarlarından WiFi’ı kapatmanız pilinizin hızla tükenmesinin önüne geçecektir. Aynı durum Blutetooth özelliği için de geçerli. Kullanmıyorsanız kapatın.

Teenage girl in the dark lying on a bed working on a tablet computer.

4. Uygulamalarınızı güncel tutun

Tablet ve benzeri akıllı cihazlar için uygulama geliştiren şirketler, güncellemeler yaparak uygulamaların dezavantajlarını ortadan kaldırır ve uygulamanın daha yüksek performans/verimlilik ile çalışmasını sağlar. Bu yüzden “kullandığınız” uygulamalarınızın güncellemelerini mutlaka indirin.

tablet 4

5. Şarj alışkanlığınızı değiştirin

Çoğu teknoloji uzmanına göre, tablet pilinizin ömrünü uzun tutmak için, %100 dolmadan fişten çekmeyin ve pili tükenmeden şarja takmayın. Fakat günlük yaşam içinde bunu uygulamak çok zor. Fakat ben yine de söylemiş olayım. Bu durum tekrarlandıkça cihazın pil ömrü kısalıyor ve şarjı hızla bitmeye başlıyor gibi bir iddia var.

tablet 5

 

[wonderplugin_carousel id=”117″]
Başa dön tuşu