Yurtdışından getirilen telefonların kayıt süresi 120 güne uzatıldı

Türkiye’de elektrik – elektronik ve özellikle de cep telefonu gibi ürünlerde bildiğiniz gibi yurtdışına oranla önemli bir oranda fiyat farkı var. Ülkemizdeki vergiler ve ek detaylarla birlikte fiyatların epey yükselmesi sonucu kullanıcı tarafındaki çözüm elbette elektronik ürünlerin yurtdışından getirilip Türkiye’de kullanılması oluyor. Bu durum en çok da cep telefonları için geçerli ve birçok kişi, yurtdışındaki yakınları vasıtasıyla Türkiye’ye telefon getirerek kullanmaya başlıyor.

Ancak, burada bildiğiniz gibi küçük bir prosedür var; Türkiye’ye yeni bir cep telefonuyla giriş yapan kullanıcılar, servis almaya başladıktan sonra IMEI numarasıyla birlikte telefonu pasaporta kayıt etmek durumunda. Bu işlem için verilen süre eskiden 30 gündü. Ancak, sürenin kısa olmasından şikayet edilmesi ve bu yönde birçok talep gelmesinden dolayı BTK süreyi 60 güne çekmişti. Yani, yurtdışından telefon getirmiş kullanıcıların servis almaya başladıktan sonra 60 güne kadar pasaporta kayıt işlemini gerçekleştirmesi gerektiği belirtilmişti. Bu sürenin de yeterli gelmemesinden dolayı BTK, yaptığı açıklamayla birlikte kayıt süresini 120 güne çıkartıldığının bilgisini verdi.

Yani, yurtdışından getirilen telefonlar şimdilik 120 gün kayıt yaptırmadan, pasaporta işletilmeden kullanılabilecek. Açıklama, doğrudan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin tarafından yapıldı.

Kısa süre içerisinde Resmi Gazete’de ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte’ değişiklik yapıldığı bildirilecek.

Konuyla alakalı olarak Feridun Bilgin’in açıklamasına da yer verelim:

‘Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, Türkiye’ye geldikleri zaman mobil telefonlarını 60 güne kadar kayıt altına aldırmaksızın kullanabiliyordu. Ancak yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, bu sürenin artırılmasını istiyordu. Söz konusu sürenin 120 güne çıkartılmasıyla yurt dışındaki vatandaşlarımız 4 ay süreyle mobil telefonlarını kayıt altına aldırmaksızın kullanma imkanına kavuşmuş olacak.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı