AB, yarın “ağ tarafsızlığı” kapsamında internetin geleceğini oyluyor

Avrupa Birliği, internet özgürlüğüyle alakalı olarak, yarın oylanacak bir yasa tasarısıyla birlikte “ağ tarafsızlığı” konusunu karara bağlayacak. AB ülkelerindeki birçok aktivist ise, internetin geleceği konusunda endişeleniyor. 

Yarın parlamentoda karara bağlanacak olan “ağ tarafsızlığı” hususu, internet servis sağlayıcılarının bazı internet servisleri ön plana çıkartmadan bütün web içeriğine ve trafiğine eşit bir şekilde davranmasına dayalı bir yasa tasarısı. Yani öneri, parlamentoda kabul edildiğinde temelde internet servis sağlayıcıları, daha hızlı bağlantı için web sitelerinden ücret talep etmesinin önüne geçilmiş olacak. Yani bu yasayla birlikte web sitelerinden ücret talep edilmesi durumunun önüne geçileceği tahmin ediliyor.

Konuyla alakalı olarak birçok kişinin korkuları var. Bu korkunun en önemli sebebi ise birçok temel ilkenin büyük boşluklar yaratacak olması şeklinde belirtiliyor. İşte tam olarak da bu yüzden ağ tarafsızlığının pek mümkün olmayacağını, büyük firmaların temeli haline gelebileceğinden tereddüt ediliyor.

Oylanacak olan tasarının yasalaşması durumunda AB ülkelerinin tamamı bu “ağ tarafsızlığı” kapsamına girmiş olacak tam anlamıyla bu sistem tüm AB ülkelerinde geçerli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı