DİĞERKRİPTO DÜNYASI

Bitcoin, sanal hırsızların hedefinde

Kaspersky Lab tarafından gerçekleştirilen “2013 Finansal Siber Tehditler” çalışmasına göre Bitcoin’leri hedefleyen finansal zararlı yazılımlar, 2013 yılında son derece popüler oldu. Dijital parayı hedefleyen saldırıların sayısı 2,5 kat artarak 8,3 milyona ulaştı. 

bitcoin-620x350Bitcoin, özellikle gizli e-ödemeler için oluşturulan ve son birkaç yıl içinde oldukça popüler olan bir sistem… 2013 yılının ilk günlerinde 13,6 dolar olan Bitcoin döviz kuru, Aralık ayı itibariyle 1.200 dolara kadar ulaştı. Artan bu eğilim, kaçınılmaz olarak dolandırıcıların da dikkatini çekiyor. Ayrıca bitcoin’ler genellikle siber suçlular için kolay bir av oluyor. Kullanıcılar bitcoin’leri bilgisayarlarında şifrelenmiş bir biçimde tutuyorlarsa, saldırganların “para” ile ilgili bilgileri almak ve kurbanın hesabına erişim sağlamak için cüzdan dosyasını çalması yeterli oluyor.

30’un üzerinde finansal zararlı yazılım örneğinin değerlendirildiği Kaspersky Lab araştırmasında, dijital para çalmak için tasarlanan ve tüm finansal siber saldırıların %29’unu temsil eden dokuz adet yazılım da yer aldı.

Siber suçlular tarafından bitcoin çalmak için cüzdan dosyaları için oluşturulan programlar ile virüs bulaşmış bir bilgisayara bitcoin oluşturma yazılımı (“madencilik”) kullanılıyor. Bitcoin cüzdanı hırsızları 2013 yılında iki kat fazla saldırı düzenlemiş olsa da “madencilik” araçları çok daha hızlı bir gelişme gösteriyor.

Dijital paraların güvenle kullanılması için Kaspersky Lab uzmanları, cüzdan dosyalarının şifreli ortamlarda muhafaza edilmesini tavsiye ediyor. Uzun süreli depolama için kullanıcılar, özel bir cüzdana aktarım yapabiliyor ve bilgilerini bir kağıda yazabiliyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu