BlackBerry de akıllı telefon pazarına veda edebilir

Dün hazırladığımız ‘Sony, akıllı telefon üretimini sonlandırabilir‘ başlıklı haberimizde; Sony’nin beklediği kazancı elde edememesi sonucunda gelecek sene içerisinde akıllı telefon kanadının kopabileceğine yönelik bilgiler vermiştik. Benzer bir haber de BlackBerry cephesinden geldi. Sebep, yine tahmin edebileceğiniz gibi ekonomi. 

BlackBerry’nin klasik fiziksel QWERTY klavyeli akıllı telefonları, iPhone tarafında seçeneklerin artması ve Android akıllı telefonların satış rakamlarının önemli bir oranda artmasıyla beraber pazarda çok ufak bir alana sıkıştı diyebiliriz. Bu doğrultuda yeni adımlar atarak; Android cephesinde birtakım çalışmalar (BlackBerry Priv) sürdürüyor olsa da, ekonomik anlamdaki beklenen gelişme ne yazık ki sağlanamıyor.

Şirketin CEO’su John Chen, Sony’e benzer şekilde bir açıklama yaparak ‘1 yıl içerisinde beklenen düzeyde kazanç (kar) elde edilemezse, BlackBerry’nin akıllı telefon pazarından çıkabileceği yönünde bilgiler verdi.  BlackBerry telefonlarda yer alan üst düzey güvenliğin hala birçok kişinin dikkatini çektiğini ve özellikle de Amerika’daki BlackBerry kitlesinin önemli boyutta olduğunu vurgulayan açıklamalar da yapıldı.

Firma, umudunu büyük bir ihtimalle Priv modeline bağlamış durumda. Yüksek performanslı bileşenlerle donatılan Priv modelinin satışta beklenen rakamları elde edememesi sonrasında BlackBerry de bu alandan çekilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı