Elektriksiz buzdolabı: Evaptainers

Hem gıda fiyatlarını düşürecek hem de bozularak çöpe giden gıda oranını azaltacak önemli bir ürün olan Evaptainers, elektrik olmadan soğutma imkanı sağlıyor.

Marketlerdeki gıda fiyatlarının yükselmesindeki önemli bir etken de elektrik fiyatlarıdır. Gıdaların markete ulaşmadan önce soğuk tutulması için soğuk depolarda saklanması aynı zamanda elektrik maliyetinin de fiyata yansımasına neden olur. Üreticiler, ürünlerini marketlere ulaştırana kadar soğuk depolarda saklamak zorunda kaldıklarında, ürünün fiyatı da ister istemez artar. Ayrıca, taşıma sırasında da soğuk zinciri bozmamak için özel soğutuculu kamyonlar kullanmak, daha fazla yakıt masrafı anlamına gelir ve bu masraf da fiyata yansır. Öte yandan, soğutmanın mümkün olmadığı zamanlarda gıdalarda çürüme hızlanır ve son tüketiciye ulaşmadan ürünün bir kısmı bozularak çöpe gider ama bu bozulan kısmın maliyeti de bozulmayan ürünlere eklenerek, yine tüketiciye yansıtılır. Dolayısıyla, ürünü taze tutma çabası için harcanan para her zaman tüketicinin cebinden çıkar.

Şimdi bilim insanları, Evaptainers isminde yeni bir soğutucu sistem geliştirdiler. Soğutma işlemi için su ve güneş enerjisi kullanan bu küçük kasalar, böylece içinde sakladıkları ürünler market reyonlarına ulaşana kadar maliyetsiz bir şekilde soğutma imkanı sunuyorlar.

Tarladan veya fabrikadan, market reyonuna ulaşana kadar ürünler için gereken soğutucu masrafını tamamen ortadan kaldıran Evaptainers sayesinde, yakın gelecekte gıda fiyatlarında düşüş yaşanması bekleniyor.

Bir Yorum

  1. Çok güzel ve iyi örün ve bunun iyi satışa ulaşmasına inanıyoru.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı