DİĞERKRİPTO DÜNYASI

FBI, “İpek Yolu” satış sitesini kapattı

Silk Road yani İpek Yolu olarak bilinen yasadışı ürün odaklı online satış sitesinin yöneticisi Ross William Ulbricht tutuklandı. FBI’ın San Francisco’da ele geçirdiği yöneticinin sitesinde çok sayıda yasadışı ilaç ve benzer ürün satışı gerçekleşiyordu. Narkotik trafiğine destek veren ve hile karıştıran Ulbricht’in halk kütüphanesinde ele geçirildiği söyleniyor.

945480-ross-william-ulbricht

Silk Road adlı siteye erişmek için Tor adlı anonim tip özel internet tarayıcı kullanılıyordu. Elbette tutuklamadan sonra sitenin erişimi kesildi ve FBI bağlantılı uyarı mesajı eklendi. Alışveriş için site kasasında toplanmış olan 3.6 milyon dolar değerindeki Bitcoin online para FBI tarafından alıkonuldu.

Mahkeme tutanaklarına göre sitenin şu ana kadar satıştan elde ettiği gelir 1.2 milyar dolar. Aktiviteleri ve ortaya çıkan bu derece yüksek para akışını gizlemek için kara para aklama teknikleri kullanılmış. 2011 başından şu ana kadar gerçekleşen faaliyetler için fena bir miktar değil. Alışveriş edenlerin kimliğini gizleyen site ilgi çekiyordu. İddialara göre Kanadalı bir kullanıcı üyelerin kimliğini ele geçirdi ve yöneticiyi tehdit edip para istedi. Ulbricht ise kiralık katil göndererek cevap verdi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu