FBI Müdürü: Web kameranızı bantlayın

Basın toplantısındaki soruya şaşırtıcı bir cevap veren FBI’ın başındaki isim James Comey, evindeki eşyaların gizliliği ve güvenliği konusunda titiz olduğunu söyledi.

Web kameranızı bant veya başka bir nesneyle kapatıyor musunuz? Kulağa garip gelse de, sosyal medya devi Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg (alt fotoğrafta görebileceğiniz gibi) bunu yapıyor ve muhtemelen de kendi çapında kötü niyetli kişilere karşı önlem alıyor. Şimdi ise FBI müdürü de modaya uydu ve aynı yöntemi kullandığını açıkladı.

Mark Zuckerberg de bant yapıştırıyor

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın üst düzey müdürü James Comey, bugün Strateji ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde bir konferansta konuşmacıydı ve kendisine “Evinizdeki kameraları bantla kapatıyor musunuz?” şeklinde bir soru yöneltildi.

Bu soruya olumlu yanıt veren FBI Müdürü James Comey, “Aynı zamanda pek çok şey için benimle alay ediliyor ama insanlar araba kapılarını kitlemeli, geceleri kapılarını kapatmalı. Bir alarm sistemim var. Eğer böyle bir olanağınız varsa, kullanmalısınız, ben öyle yapıyorum. FBI müdürünün kişisel güvenliğine önem vermesi anormal bir durum değil’ şeklinde konuştu.

Comey’in bu konuşması sosyal medyada tartışmalara konu olurken, ünlü isim insanları kendi güvenliklerini kendilerinin sağlaması konusunda uyardı ve bunu başkalarından beklemek yerine, kendilerinin yapması gerektiğini dile getirdi.

Ayrıca webcam bantlama uygulamasının yaygın olduğunu belirten Comey, sadece FBI’da değil diğer devlet dairelerinde de pek çok kameranın kapatıldığını, bunun doğru bir davranış olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu