Microsoft, Lumia üretimini durdurabilir

Bir döneme damgasını vuran Nokia’nın telefon birimini 2013’te büyük umutlarla satın alan Microsoft, beklediğini bulamadı ve Lumia serisi akıllı telefon markasını durdurma kararı aldı.

Windows Mobile işletim sistemini Lumia telefonlarla yaygınlaştırma amacıyla yola çıkan ve önemli yatırımlar yapan Microsoft, mobil pazarda şansının hiç yaver gitmemesi sonucuyla tekrar karşı karşıya.

Amerikan medyasında çıkan haberlere göre, Microsoft çok yakın bir tarihte resmi bir açıklama yaparak Lumia serisini durdurduğunu açıklayacak. Bir süre sonra da cihaz desteğini kaldıracak.

Akıllı telefonların Apple iPhone serisi ve Android işletim sistemli telefonlarla yükselişi ve Nokia’nın kendi işletim sistemindeki ısrarı bir şirket için belirleyici olmuştu. Yenilikçi ürünleriyle pazara o döneme kadar yön veren Nokia’nın ısrarını Lumia serisinde sürdürmesi ve sonrasında Microsoft satışı da durumu değiştirmedi. Pazar payı yüzde 1’in altında seyreden Lumia için kaçınılmaz sona gelinmiş olabilir.

Surface ile devam edebilir

Satış süreci sonrasında 3 yıl boyunca telefon üretmeme şartı sebebiyle Nokia pazarda telefonlarıyla yer alamıyordu fakat tam da şu dönemde Nokia’nın yeni telefonlar üretmeye hazırlanması da oldukça manidar. Microsoft’un Lumia ile üç yıllık performansı olumlu seviyede seyretmedi ve belki de başlanılan yere dönüldü.

Geçen zaman içinde Microsoft, Windows 10 işletim sistemine sahip Surface tablet serisini geliştirdi ve henüz ticari anlamda bir başarı elde etmese de umut vadeden bir seri başlatmış oldu. İkisi bir arada tablet olarak nitelendirilen Surface’ın telefon modelini de bir süredir geliştiriyor. Microsoft’un, tüm çabalarına rağmen başarılı hale getiremediği Lumia serisini sonlandırmasıyla birlikte Surface’ı profesyonellere dönük bir telefon olarak konumlandırması olası. Bir dönem BlackBarry’nin kontrolünde olan iş profesyonelleri dikeyinde tam hakim bir marka yok.

2017’de dengeler değişecek

Geçen ay yayımladığımız “Cep telefonu satışları ve pazar payları açıklandı” haberimizde Garner’ın 2016 ikinci çeyrek raporunu aktarırken, Windows işletim sistemli telefonların pazar payıyla ilgili kritik bir bilgiye yer vermiştik. 2015’in ikinci çeyreğinde %2,5 olan pazar payı, 2016’nın aynı döneminde dramatik bir düşüşle %0,6’ya düştü.

Aynı haberde, “BlackBarry ve Windows uçurumda” alt başlığı ile şu yoruma yer vermiştik: “Pazarda tutunmaya çalışan BlackBerry ile mobil dünyada şansı bir türlü yaver gitmeyen Microsoft için ikinci çeyrek sonuçları pek parlak değil. Çoğunlukla Microsoft’un Lumia markalı telefonlarında yüklü Windows Phone işletim sistemi yüklü cihazların geçen yıl aynı çeyrekteki satışı 8,1 milyonken, dramatik bir düşüşle 1,9 milyona geriledi. Windows’un mobil cep telefonu pazarındaki payı ise %0.6’ya geriledi.”

Görünen o ki, Microsoft zarar ettiren ve geleceği de parlak görünmeyen operasyonlarında daha fazla inat etmeyecek ve 2017’de ciddi bir arınma süreci yaşanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu