DİĞERKRİPTO DÜNYASI

Fidye isteyen yazılım ne canlar yaktı

Kimi zararlı yazılımlar sistemdeki dosyaları bozar, kimileri kredi kartı ve banka bilgilerini çalıp hesabınızı boşaltır, kimiyse başka bir yol izleyip fidye ödemenizi ister! Çok canlar yakan yeni bir malware zararlısının şimdiden 250 bin bilgisayarı ele geçirdiği, kullanıcıların özel bilgilerini şifreleyip açabilmeleri için ödeme istediği ortaya çıktı. Malwarebytes’ın bulgusuna göre 300 Avro ödeyenler oldu.

Cryptolocker

Kriptolu şifreleme işlemi gerçekleştirip kullanıcı dosyalarını erişilmez hale getiren bu zararlı kalan zamanı da gösterip kullanıcının bir şekilde para bulmasını ve göndermesini istiyor. Bu zaman aşıldığında kullanıcının özel dosyaları siliniyor ve bir daha geri getirilemiyor. Ödemeyi tercih edenlere bitcoin aktarımı gibi çeşitli aktarım kolaylıkları sunuluyor. CryptoLocker adı verilen zararlı ödemeden sonra sözünü tutup dosyalarınızı erişime açıyor!

Diğer yandan istenen ücret, geriye kalan zaman rastgele olarak seçiliyor. Bazılarına birkaç hafta, bazılarına birkaç saat içinde ödeme şartı getiriliyor. Her ne kadar ödemeden sonra veriler erişilebilir olsa da zararlı sistemde ayrılmıyor ve belki de bir diğer fırsat kolluyor. Temizleme yapabilen bir araç bulunmuş değil. Etkilenenlerin kurtulmak için format atması şart. Bu yüzden verilerinizi periyodik olarak başka disklerde ve bulut ortamda saklamakta fayda var. Antivirüs kullanmaya ve güncel tutmaya özen gösterin!

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu