DİĞERKRİPTO DÜNYASI

Internet Archive artık bağışlarını Bitcoin olarak toplayacak

Bitcoin’in popülerliği günden güne artarken Internet Archive, bağışları bundan sonra Bitcoin olarak toplamak istediğini duyurdu. Kurucu Brewster Kahle’in açıklamasına göre, eğer her şey yolunda giderse bağışlar nisan ayından itibaren Bitcoin olarak toplanacak.

bitcoin-how-the-internet-created-its-own-currency-bd96e2df48

Görünen o ki, hemen hemen her hafta Bitcoin’in popülerliği artıyor. Son olarak bir online kumar oyunu çıkmıştı. Kasım ayında, WordPress bile ödemelerini dijital para olarak almaya başlamıştı. Dahası, geçen yıl bir Bitcoin bankası açılmıştı.

Geçtiğimiz perşembe günü ise Internet Archive, bağışları Bitcoin olarak toplamak istediğini duyurdu. Böylece isteyen çalışanlarının maaşlarının bir kısmı Bitcoin olarak ödenebilecek. Bu online arşivin görevi, web sayfalarının önceki versiyonları başta olmak üzere, dijital dokümanları depolamak.

Internet Archive’in kurucusu Brewster Kahle’ın açıklamasına göre, eğer her şey yolunda giderse bu uygulama 2013 Nisan’da başlayacak. Ayrıca Kahle, bunu sürekli bir opsiyon haline getirmeyi umduklarını söylüyor.

Kahle, henüz bir gün önce Bitcoin’in İnternet’in “yerel para birimi” olduğunu yazdı. “Toplum içinde ticaret yapmayı kolaylaştıran Ithaca Hours ya da Bernal Bucks gibi yerel para birimleri var. Bitcoinler de kısmen bunlar gibi. Tek fark, İnternet için olmaları.” diye devam eden Kahle, cümlesini şu sözlerle tamamlıyor: “Bu işe başlamak, benim için Internet Archive’e nasıl bağış yapılabileceğini anlamamla sona eren macera dolu bir süreçti ve oldukça eğlenceliydi. Internet Archive’e son iki yılda 5.000 dolardan fazla bağış yapıldı.”

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu