DİĞERKRİPTO DÜNYASI

İpek Yolu sitesinin yeni versiyonu yayında

FBI ve Adalet Bakanlığının iki buçuk seneyi bulan çalışmalarıyla çökertilmiş olan İpek Yolu (Silk Road) adındaki online satış sitesi tekrar ayağa kaldırıldı. Yasadışı ilaç ve narkotik ürünlerin satıldığı bu gizemli ve erişimi sıradışı siteye çok sayıda kaçakçı ve satıcı üyeydi. Siteyi çökerten FBI, ilk iş olarak yüksek hacimde iş yapan üyelerin evlerine baskınlar düzenlemiş ve tutuklamalar gerçekleştirmişti.

2013-11-07-image-20

Site kurucusu elde ettiği milyonlarca dolar gelirle kaçmaya çalışsa da ele geçirilmişti. Fırsat kollayan diğer yatırımcılar devreye girdi ve İpek Yolu sonrasında doğan boşluğu doldurmakta gecikmedi. İpek Yolu sitesinden daha büyük ve iyi olduğunu iddia eden yeni online site geçen hafta yayına girdi. Siteyi kuranlar önceki İpek Yolu sitesinin üyelerini tekrar bir araya toplamak için çalışmalar gerçekleştirdi.

 

Sadece davetiye ile işleyen üyelik sisteminde birilerini tanıyor olmak şart. Yeni site kısa sürede 600 ilan eklemiş durumda. PGP şifreleme anahtarları gibi gelişmiş güvenlik önlemleri devrede. Üyelerin oturum açma sayfasında FBI ve Adalet Bakanlığı ile dalga geçiliyor. Geri kalan kısım büyük oranda İpek Yolu ile aynı. Benzer satıcılar ve alıcılar tekrar sahnede. Daha önceki site kapandığı için dikkatli olmak şart. Belki de FBI’ın açtığı bir av yakalama ortamı ya da Bitcoin’leri çalmak için yeni bir yöntem.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu