HABERManşetTELEFONÜRÜN

Yeni iPhone’lar Fotoğraf Çekme Niyetinizi Algılayacak!

Apple yine ‘kazara’ bir sızıntıya imza atarak yeni iPhone telefonlar hakkında bazı ayrıntılarını paylaştı. Bu sene çıkacak yeni Apple telefonları, akıllı algılayıcıları sayesinde fotoğraf çekmek istediğinizi anlayarak hemen kamera uygulamasını çalıştırabilecek.

Popüler hayran sitesi Apple Insider’ın keşfettiği bu ayrıntıların kaynağı, ABD’de başvurusu yapılan bazı patentler oldu. Bu patentlerle yeni iPhone‘lar hakkında bazı önemli bilgiler açığa çıktı. Patent bilgilerinde, 2019 iPhone modelleri, kullanıcıların fotoğraf veya video çekme amaçları el ve vücut hareketleri gibi bilgilerden faydalanan alet ve edevatlar sayesinde hemen anlaşılacak ve kamera kendiliğinden devreye girecek. Zekice bir fikir olan bu teknoloji sayesinde, birkaç saniyede gelişen eşsiz anlar hızla yakalanabilecek.

Yeni algılayıcı yer alacak

Sızan bilgilerde hareket tespitinin hızölçer algılayıcılarıyla yapıldığı bildiriliyor. Bu algılayıcıyı tüm iPhone modellerinde bulmak mümkün. Fakat Apple’ın patentini aldığı yeni teknolojinin çalışması, uzun mesafeli yakınlık tespiti gerektiren bir algılayıcı da gerekiyor. İşte bu noktada, Apple’ın Sony ile yaptığı yeni ortaklık sonucu olarak iPhone telefonlara gelecek olan uzun mesafeli 3D kamera algılayıcısı akla geliyor.

Kaybettiği pazar payını kazanacak mı?

Belki söylemeye gerek yok ama, elbette ki Apple’ın her patentini aldığı teknolojinin piyasada belirmesi garanti değil. Fakat zamanlaması manidar olan son gelişmeler zinciri, bu teknolojinin yeni iPhone’larda bulunma ihtimalinin hiç de küçük olmadığını gösteriyor. Üstelik Apple’ın, Huawei ve Samsung’a kaptırdığı pazar payı düşünülünce, ABD’li teknoloji devinin itibarını yenilemesi için dikkat çekici teknolojilere çok ihtiyacı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 

Başa dön tuşu