HABERTELEFONÜRÜN

Katlanabilir iPhone Konusunda Yeni Gelişmeler

Katlanabilir iPhone ekran özelliği

Ekranların büyümesi, incelmesi ve çözünürlüğünün artmasının ardından 2019 yılında katlanabilir telefon furyası başladı. Teknolojide ön planda olan Güney Koreli Samsung ve Çinli Huawei’nin ardından,  TLC ve Energizer gibi pek bilinmeyen markaların da katlanabilir telefon modellerini sergilemesi üzerine meraklı gözler Apple’a çevrildi ve katlanabilir iPhone gündeme geldi.

Katlanabilir iPhone ekran özelliği

Apple’ın, Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X gibi güçlü rakiplerinin karşısına çıkarken tasarım ve teknolojide yenilikçi kimliğinin zarar görmemesi için yapması gereken yeniliklerden biri de akıllı telefonların ekran ömrünü uzatan ısıtma teknolojisi.

12 Eylül 2018’de tanıtılan iPhone XS’in ekranının soğuk havada hatalı renkler göstermesi büyük eksiklik olarak görülmüştü. OLED paneller, oda sıcaklığının altındaki havalarda kullanımı engelleyecek ölçüde hassaslaşıyorlar. Apple, bu sorunu kendi kendini ısıtabilen ekranlarla çözmek için harekete geçiyor.

Apple da patent almış

Ortaya çıktı ki, ABD merkezli teknoloji devi Apple da 2017 yılında bir patent almış. ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından yayınlanan, “Esnek Ekranlı Elektronik Cihazlar” konulu patent başvurusunda, Apple, akıllı telefonların ekranının soğuk havada (oda sıcaklığının oldukça altında) zarar görebileceğini, bu durumun en aza indirgenebilmesinin çeşitli ısıtma yöntemleri sayesinde mümkün olabileceğini açıkladı. Apple’in konuyla ilgili olarak ısıtma elemanı veya başka bir ısıtma yapısı üzerinde çalıştığı biliniyor.

Apple’in geliştirmekte olduğu bu teknoloji sayesinde, kullanıcıların telefonlarının ekranını katlarken kullanıcıların herhangi bir sorunla karşılaşmaması hedefleniyor. MacRumors’ daki haber ve görseller gösteriyor ki, söz konusu ısıtma teknolojisi, ekranın her yerine ısıyı eşit şekilde dağıtacak ve bunun sonucunda esneklik artmış olacak. Bunun sonucunda oda sıcaklığından düşük derecede sıcaklığın olduğu ortamlarda bile katlanabilir iPhone sorun yaşamadan katlanabilecek. Çizimlerde  esnek bir OLED ekran etrafında menteşelere ve mahfazalar olduğu görülüyor.

Katlanabilir iPhone modelinin piyasaya sunulacağı tarih bilinmiyor olsa da Apple’a yakın kaynaklar, Eylül 2019’da düzenlenecek olan Apple etkinliğinde  Katlanabilir iPhone’un yeni özelliğinin sunulacağını işaret ediyor. Ekran sisteminde başka ne gibi değişimler yapılacağı konusunda henüz bilgi kesin bilgi bulunmuyor. Bakalım Apple’ın gizli kapılar arkasında çalışmalar yaptığı ve ilk patentlerini aldığı katlanan modelleri tüketici tarafında nasıl bir etki yaratacak? Apple gibi biz de bu konuyu merak ediyoruz.

Başa dön tuşu