DİĞERDİJİTAL YAŞAMHABERManşet

Akıllı Ulaşım Zirvesi’nin Yıldızı Kopilot Uygulaması Oldu!

Aklın Yolu Sektöre Katkı Ödülü’nün sahibi Kopilot oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilen, AUS-Türkiye’nin düzenlediği Akıllı Ulaşım Zirvesi’nde, Kopilot uygulamasının başarısı, ödülle taçlandırıldı. Kopilot,  Aklın Yolu Sektöre Katkı Ödülü’ne layık görüldü.

Dijital operatör Turkcell’in geliştirdiği, otomobil kullanıcılarının yeni yardımcısı Kopilot, Akıllı Ulaşım Zirvesi’nin yıldızı oldu. Uluslararası Akıllı Ulaşım Zirvesi’nde yer alan Kopilot standına, katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. Katılımcıların, bir araç takip sisteminin ötesine geçerek araç performansı ve sürüş deneyimi bilgilerini gerçek zamanlı izlenmesini sağlayan Kopilot uygulamasında; seyahat günlüğü, sürücü davranışı, sürüş modları ve bildirimleri gibi özellikler bulunuyor.

Akıllı Ulaşım Zirvesi katılımcıları, Kopilot’un tüm özelliklerini sanal gerçeklik standında deneyimleme imkanı elde etti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’nun da standını ziyaret ettiği uygulama, araçlarda bulunması gereken bir sistem olarak adını duyurdu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın “Akıllı sistemler sürücülerin hata yapmasını önleyerek kaza ihtimallerini azaltıyor. Kopilot bu anlamda önemli bir boşluğu dolduruyor. Bu sistemlerin tüm araçlarda bulunması şart” sözleri Kopilot’un başarısının ispatı niteliğinde oldu.

Kopilot

Aklın Yolu Sektöre Katkı Ödülü’nün sahibi Kopilot oldu

Kopilot uygulaması, zirvenin en yenilikçi ürünü seçildi ve Aklın Yolu Sektöre Katkı Ödülü’nün sahibi oldu. Turkcell Yönetim Kurulu ve Genel Müdür Danışmanı Mustafa Aykut, ödülünü BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’nun elinden aldı.

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ayşem Ertopuz, “Dünyanın ilk dijital operatörü olarak 1440 stratejimizle müşterilerimizin hayatına değer katmayı sürdürüyoruz. Kopilot ürünümüz de, otomobillerimizi akıllı araçlara çevirerek ve sürüş esnasında kullanıcılara bir yardımcı pilot görevi üstlenerek benzersiz hizmetler sunuyor. Araç sahiplerine sunduğu fayda ekosistemi aracılığıyla seyir dışında da yardımcı oluyor ve kasko indiriminden araç kiralamaya kadar geniş bir yelpazede hayatlarını kolaylaştırıyor. Geleceğin akıllı araçları alanında önemli bir örnek teşkil eden Kopilot’un ödüllendirilmesi bizim için büyük bir cesaret ve motivasyon kaynağı oluşturuyor.”  sözleriyle ödül hakkındaki düşüncelerini dile getirdi.

Maliyetleri aşağı çekiyor, güvenli sürüşü teşvik ediyor

Otomobil sürüş deneyimine farklı bir boyut kazandıran Kopilot uygulaması, özellikleriyle, akıllı ve güvenli sürüşü öne çıkarıyor. Mobil uyumlu uygulama, sürücülerin en güvendiği yol arkadaşı oluyor. Türkiye’de bir ilk olan Turkcell Kopilot, sürücülerin; kullanım detayları ve seyahat istatistikleri, sürüş profili ve skoru, otomobil profili ve araç güvenliğiyle ilgili bilgilere kolaylıkla erişebiliyor. Sürüş dinamiklerinin kontrolünü yapan Kopilot, ani ve sert dönüşler, frenler ve hızlanmalar, yüksek sürat gibi verilerin analizini de yapıyor.

Uygulama, sürüşe bir skor veriyor ve sürücünün sürüş niteliğini değerlendiriyor. Sürüş puanı sayesinde sürücünün güvenli araç kullanıp kullanmadığı ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra aracın teknik sorunlarını sürücüye anında aktarıyor. Böylece aracın yakıt tüketim ve servis bakım maliyetleri de düşürülmüş oluyor.

Başa dön tuşu